Artykuł sponsorowany Co obejmuje stomatologia zachowawcza?

Co obejmuje stomatologia zachowawcza?

Do gabinetu stomatologicznego należy się udać w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych oraz innych niepokojących objawów. Oprócz tego najlepiej co pół roku zapisywać się na wizytę kontrolną i przeprowadzać higienizację. Nie każdy wie, ale zakres pracy dentysty możemy podzielić na kilka specjalności. Jedną z nich jest stomatologia zachowawcza. Jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Stomatologia zachowawcza, czyli jaka? 

Stomatologia zachowawcza jest obszarem leczenia dentystycznego, który dotyczy większości pacjentów. Nazywa się ją również stomatologią ogólną. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie dobrego stanu uzębienia. Leczenie, które wchodzi w jej zakres, wpływa na żywotność oraz estetyczny wygląd zębów. Stomatologia zachowawcza jest kojarzona przede wszystkim z leczeniem ubytków i profilaktyką próchnicy. Jej zakres jest jednak znacznie szerszy. Dentysta w pierwszej kolejności sprawdza kondycję uzębienia, a następnie stawia diagnozę, a jeśli zachodzi taka potrzeba – wdraża leczenie. Do jego zadań w tym zakresie należą między innymi:

  • badania kontrolne jamy ustnej i zębów,

  • usuwanie płytki nazębnej i kamienia,

  • wyeliminowanie problemów związanych z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł,

  • polerowanie

  • piaskowanie,

  • skaling,

  • lakierowanie,

  • lapisowanie zębów (u dzieci).

Co jeszcze obejmuje stomatologia zachowawcza?  

Jak już wspomnieliśmy, stomatologia zachowawcza obejmuje między innymi wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych. O ich omówienie poprosiliśmy dentystę z Myślenic, który wyjaśnił:

- W ramach stomatologii zachowawczej wykonujemy zabiegi, które mają na celu wyleczenie ubytków, do których doszło na skutek próchnicy. W zależności od konkretnego przypadku może to być wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków. Ponadto dentysta zajmie się też leczeniem pourazowym zębów stałych. Pacjent może też skorzystać z usługi odbudowy korony zębowej.

Oprócz wymienionych przez naszego rozmówcę usług stomatologia ogólna obejmuje również leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, które polega na leczeniu nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Lekarz wówczas usuwa chorobowo zmienioną miazgę z komory i kanałów zęba, a następnie zajmuje się zdezynfekowaniem ich. Na koniec wypełnienia odpowiednim materiałem – zwykle jest to gutaperka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter