Artykuł sponsorowany Jakie badania ginekologiczne należy robić systematycznie?

Jakie badania ginekologiczne należy robić systematycznie?

Każdy z nas powinien raz do roku zgłosić się na badania profilaktyczne do lekarza rodzinnego, stomatologa lub okulisty. Kobiety powinny również regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać specjalistyczne badania. Pozwoli to na wykrycie różnych chorób na wczesnym etapie, czyli wtedy, gdy są uleczalne i nie sieją spustoszenia w życiu i zdrowiu. Dotyczy to również nowotworów.

Podstawowe badanie ginekologiczne

Podczas podstawowego badania lekarz ginekolog sprawdzi zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe. Zwróci uwagę na wygląd, ewentualne zmiany i bolesność.

Jak często się badać? Kobiety w wieku rozrodczym powinny badać się raz do roku oraz zawsze wtedy, gdy zauważą niepokojące objawy. Kobiety po menopauzie mogą rzadziej odwiedzać lekarza, chyba że odczuwają niepokojące dolegliwości - wtedy oczywiście należy chodzić na wizyty zgodnie ze wskazaniem ginekologa.



Badanie piersi

Regularne badania ginekologiczne obejmują również badanie piersi. Niestety to badanie jest bardzo często zaniedbywane przez Polki, co jest jednym z czynników dużej zachorowalności na raka piersi.

Piersi bada się poprzez mammografię (badanie rentgenowskie), USG i palpacyjnie. Mamografia jest skierowana do kobiet w wieku 50-69 lat. USG piersi można wykonywać raz do roku, natomiast badanie palpacyjne - raz na miesiąc, najlepiej 2-3 dni po miesiączce.

Cytologia

To badanie pozwala wykryć nieprawidłowości szyjki macicy: stany zapalne, zmiany przednowotworowe i nowotwory. To badanie powinna wykonywać każda kobieta od 20 roku życia oraz młodsze, które już rozpoczęły współżycie seksualne. Cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, np. Ireneusz Salata dr.med Gabinet endokrynologiczno ginekologiczny.

USG dopochwowe

To badanie pozwoli wykryć torbiele lub guzy na jajnikach, mięśniaki oraz wszelkie nieprawidłowości błony śluzowej macicy. Badanie jest krótkie, trwa około 10 minut, jest bezbolesne. Warto je wykonać raz na półtora roku, chyba że są wskazania, by zrobić je częściej. Każdy dobry gabinet ginekologiczny powinien być wyposażony w USG.

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Dobry ginekolog, np. z firmy Ireneusz Salata dr.med Gabinet endokrynologiczno ginekologiczny, to prawdziwy skarb. Lekarz, który ma dużą wiedzę i doświadczenie, a przy okazji dobry kontakt z pacjentami, to osoba, do której chętnie się chodzi. Zanim wybierzesz się na wizytę do nieznanego ginekologa, sprawdź jakie ma opinie. Najlepiej skorzystać jednak z polecenia znajomych, koleżanek lub bliskich. Dzięki temu będziesz mieć informacje z pierwszej ręki o podejściu lekarza do pacjentek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas