Artykuł sponsorowany Jak przygotować się do pierwszego badania ginekologicznego?

Jak przygotować się do pierwszego badania ginekologicznego?

W okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości zachodzi tak wiele zmian w budowie ciała, że dorastająca dziewczynka może czuć się niezręcznie w czasie pierwszej wizyty u ginekologa. Regularne wizyty lekarskie są jednak niezbędnym elementem brania odpowiedzialności za swoje zdrowie. Jeśli jesteś młodą kobietą rozważającą pierwszą wizytę u ginekologa lub matką, której zależy na prawidłowym rozwoju swojej córki, powinnaś zapoznać się z poniższymi radami.

 Dlaczego regularne badania ginekologiczne są tak ważne?

Regularne badania ginekologiczne służą trzem głównym celom: uzyskaniu informacji, profilaktyce i leczeniu. W czasie wizyty pacjentka może uzyskać dokładne informacje i poufne odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące seksu, seksualności, zmieniającego się ciała i miesiączki, a także dowiedzieć się o dostępnych sposobach zapobiegania ciąży, chorobach przenoszonych drogą płciową i zdrowym stylu życia. Młodsze dziewczęta zazwyczaj zgłaszają się do lekarza z konkretnymi problemami, np. nieregularnym cyklem miesiączkowym, bólami w okolicach podbrzusza czy bolesną menstruacją. Ginekolog, np. z Gabinetów Lejmanowicz, pomoże określić źródło problemów i w razie potrzeby skierować na dodatkowe badania.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Przed pierwszą wizytą u ginekologa warto dowiedzieć się jak najwięcej o historii chorób innych kobiet w swojej rodzinie. Czy miały bolesne miesiączki? Czy cierpiały na endometriozę, niedokrwistość lub inne choroby przewlekłe? Badanie ginekologiczne powinno odbyć się w połowie cyklu miesiączkowego. Na dwa dni przed badaniem należy unikać stosunku płciowego.

Przed wizytą warto stworzyć listę pytań do lekarza – zapisanie pytań ułatwi zapamiętanie i obniży poziom stresu związany z wizytą.

W dniu badania – przygotowanie

W dniu zaplanowanego badania nie trzeba robić nic specjalnego. Jeżeli kobieta używa specjalnych preparatów do higieny intymnej, lepiej z nich zrezygnować (mogą wpłynąć na wyniki testu) – o wiele lepszym wyborem jest zwykłe szare mydło. Ubrania powinny być luźne, wygodne i łatwe do ściągnięcia – to pomoże zachować spokój podczas rozbierania się. Przed badaniem pielęgniarka może poprosić o próbki moczu i krwi, a także wykonać pomiary masy ciała i wzrostu.

W czasie badania lekarz zada pytania o pierwszą miesiączkę, cykl menstruacyjny oraz aktywność seksualną. Wszystko, co zostanie powiedziane w gabinecie lekarskim, jest ściśle poufne. Standardowe badanie rozpoczyna się dopiero po przeprowadzeniu wywiadu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas