Artykuł sponsorowany Co to jest endokrynologia ginekologiczna i jakie aspekty różnią ją od endokrynologii ogólnej?

Co to jest endokrynologia ginekologiczna i jakie aspekty różnią ją od endokrynologii ogólnej?

Medycyna rozwija się obecnie nie tylko pod względem technologii, czyli możliwości zastosowania nowoczesnej aparatury. Wraz z doświadczeniem i odkryciami naukowymi, powstają też nowe specjalizacje medyczne. Przykładem jest endokrynologia ginekologiczna, która łączy tradycyjną ginekologię z wiedzą z zakresu układu hormonalnego u kobiet. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda wizyta w gabinecie u lekarza ginekologa-endokrynologa i jak się do niej przygotować. 

Na czym polega endokrynologia ginekologiczna?

Wielu pacjentów w trakcie leczenia odsyłanych jest często od jednego specjalisty do drugiego. Jak wiadomo, wszystkie narządy i procesy przebiegające w organizmie są ze sobą powiązane, dlatego różnego rodzaju schorzenia należy badać całościowo. Odnosi się to szczególnie do chorób o podłożu hormonalnym, które bardzo często objawiają się nieprawidłowościami w obrębie układu rozrodczego. Aby skuteczniej pomagać osobom z tego typu problemami zdrowotnymi coraz więcej lekarzy ginekologów rozszerza swoje kwalifikacje o wiedzę z dziedziny endokrynologii. Endokrynologia ginekologiczna zajmuje się leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, które to zaburzenia mają związek z układem rozrodczym. Połączenie tych dwóch dyscyplin medycznych może być rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie tradycyjna ginekologia zdaje się być bezradna. 

Kiedy należy udać się do ginekologa-endokrynologa?

Do lekarza o podwójnej specjalizacji powinniśmy się udać wówczas, gdy już od dłuższego czasu bezskutecznie leczymy się u ginekologa. Innym wskazaniem do konsultacji ginekologiczno-endokrynologicznejdolegliwości układu rozrodczego powiązane z układem hormonalnym. Do takich zalicza się m.in.:

  • nieregularne cykle, 
  • nadmierne owłosienie w nietypowych dla kobiet miejscach,
  • trądzik hormonalny,
  • zaburzenia miesiączkowania i silny zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • wyciek z brodawek sutkowych,
  • zaburzenia czynności tarczycy w ciąży. 

W Lublinie oraz w Warszawie na wizytę u ginekologa-endokrynologa można się umówić w gabinecie ginekologicznym prof. Grzegorza Jakiela. 

Jak wygląda konsultacja ginekologiczno-endokrynologiczna?

Wizyta w gabinecie u specjalisty ginekologa-endokrynologa praktycznie nie różni się niczym od zwykłej wizyty ginekologicznej. W obu przypadkach należy wcześniej odpowiednio zadbać o higienę miejsc intymnych. Warto również przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, a także zabrać ze sobą aktualne wyniki badań (głównie hormonów), o ile takie posiadamy. Podstawą diagnostyki jest szczegółowy wywiad z pacjentem, dlatego im więcej informacji o naszym stanie zdrowia przedstawimy lekarzowi, tym szybciej będzie mógł on znaleźć przyczynę choroby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas