Artykuł sponsorowany Dlaczego należy regularnie wykonywać cytologię ginekologiczną

Dlaczego należy regularnie wykonywać cytologię ginekologiczną

Na czym dokładnie polega cytologia i jak wygląda to badanie? Czy cytologia ginekologiczna boli? Po co właściwie robimy to badanie i dlaczego należy je wykonywać regularnie? - Te i inne pytania zadaje sobie wiele kobiet, które po raz pierwszy dowiadują się na temat cytologii ginekologicznej. W naszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie obawy i opowiedzieć, dlaczego należy regularnie się badać.

Cytologia ginekologiczna - charakterystyka

Cytologia ginekologiczna jest diagnostycznym badaniem mikroskopowym komórek, które zostały pobrane przez lekarza z szyjki macicy. Pobranie materiału do badania jest bezbolesne, w związku z czym nie powinno budzić u pacjentek żadnych obaw. Badania ginekologiczne dla żadnej kobiety nie jest rzeczą przyjemną, jednak powinno być przeprowadzone w taki sposób, by pacjentka czuła się jak najbardziej komfortowo. Pobranie próbki do badania cytologicznego odbywa się na fotelu ginekologicznym. Pacjentka powinna ułożyć się w wygodnej dla siebie pozycji i rozluźnić. Lekarz wkłada do pochwy wziernik, jak podczas standardowego badania ginekologicznego, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera materiał pochodzący z nabłonka szyjki macicy. Szczoteczka wykonana jest z elastycznych włókien, w związku z czym badanie nie sprawia żadnego bólu. Większość pacjentek mówi, że w czasie badania czuć jedynie delikatne szczypanie, drapanie. Dawniej próbki pobierano za pomocą wacików, co było mniej drażniące, jednak materiał do badania ze specjalnej szczoteczki jest zdecydowanie bardziej miarodajny - dowiadujemy się w Gabinecie Lekarskiej Diagnostyki Medycznej HISTAMED z Gliwic. Rozmaz pobierany jest z dwóch miejsc - tarczy szyjki macicy oraz kanału szyjki, który znajduje się nieco głębiej. Próbki nanoszone są na specjalne szkiełka i utrwalane specjalnymi odczynnikami.

Badanie próbek

Próbki pobrane przez lekarza wędrują do specjalnego laboratorium, gdzie bada je cytolog. Obserwuje on w dużym powiększeniu, jak duże są pobrane komórki, jaki mają kształt oraz czy są prawidłowo zbudowane. Doświadczony specjalista potrafi wykryć nawet najmniejsze zmiany. Dzięki badaniu dowiadujemy się, jaką mamy grupę cytologiczną - im niższa, tym lepiej dla nas. Dlaczego właściwie robimy badania cytologiczne i co możemy dzięki nim wykryć? Cytologia jest prostym badaniem, ale jednocześnie niezwykle istotnym dla naszego zdrowia. Cytologia ginekologiczna ocenia w sposób dokładny stan szyjki macicy, a zatem pozwala na wykrycie wszystkich zachodzących w niej zmian. Mogą być to zwykłe stany zapalne czy nadżerki, ale i nowotwory we wczesnym stadium. Pozwala to na rozpoczęcie leczenia jak najszybciej, co z kolei daje większą pewność wyleczenia. Szacuje się, że w Polsce każdego roku przybywa pacjentek, które regularnie korzystają z porad ginekologa i badań cytologicznych, ponieważ wzrasta nasza świadomość własnego ciała. Ginekologiczne badanie cytologiczne wykonuje się zarówno w klinikach prywatnych, jak i gabinetach w przychodniach publicznych. W trosce o zdrowie warto zatem wybrać się na wizytę do lekarza i ustalić, co jaki czas należy zgłaszać się na kolejne badania. Czasem dzięki temu możemy uratować swoje zdrowie, a nawet życie.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas