Artykuł sponsorowany Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to uporczywy problem, który dotyczy wielu osób. Może pojawiać się raz na jakiś czas, nawracać cyklicznie lub trwać przewlekle. Istnieje wiele przyczyn nadwrażliwości, często jest ona reakcją na różne bodźce np. zimne lub gorące napoje. W jaki sposób można rozpoznać tę przypadłość i kiedy warto wybrać się do stomatologa, żeby się jej pozbyć? 

Co powoduje ból?

Przyczyną nadwrażliwości są odsłonięte szyjki zębów lub uszkodzone szkliwo. Ból świadczący o nadwrażliwości zębów jest charakterystyczny i na dłuższą metę zdecydowanie psuje komfort życia. Mogą go wywoływać takie czynniki jak:

  • Temperatura – zarówno wysoka, jak i niska. Bardzo często problem nasila się podczas picia gorącej kawy i herbaty lub gryzienia lodów.  

  • Substancje chemiczne – najczęściej kwasy zawarte w jedzeniu oraz niektóre produkty do higieny jamy ustnej.  

  • Osmotyczne – intensywnie słone lub słodkie posiłki i napoje.  

  • Mechaniczne – najczęściej szczotkowanie i nitkowanie zębów, zakładanie ruchomych aparatów ortodontycznych i protez.  

W większości przypadków najbardziej nasilone objawy wywołują czynniki termiczne. Po zauważeniu problemu warto od razu skonsultować go ze stomatologiem podczas wizyty kontrolnej.

Pomoc stomatologiczna i profilaktyka

Profesjonalnym leczeniem nadwrażliwości zębów zajmuje się między innymi gabinet stomatologiczny Maxdent, który mieści się we Wrocławiu. Leczenie w gabinecie polega na nakładaniu specjalistycznego środka i naświetleniu uzębienia laserem. Efekty są odczuwalne od razu, a przed wyjściem z gabinetu stomatolog udziela porad, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej, aby nadwrażliwość nie wróciła. 

Żeby uniknąć nadwrażliwości zębów, trzeba pamiętać, aby:

  • używać miękkiej szczoteczki; 

  • szczotkować zęby odpowiednią techniką, według instruktaży stomatologów; 

  • wyeliminować kwaśne i bardzo słodkie napoje i pożywienie (np. słodzone napoje gazowane); 

  • unikać zbyt silnego nacisku szczoteczki oraz nieprawidłowego używania nici dentystycznej i wykałaczek. 

Czynniki te bardzo często powodują uszkodzenie szkliwa lub odsłonięcie szyjki zębów i starcie się cementu, czyli tkanki pokrywającej korzeń. Warto zwrócić też uwagę na produkty stosowane do higieny jamy ustnej i sięgać po te, które są przeznaczone do pielęgnacji zębów wrażliwych. Zwykle mają one oznaczenie w języku angielskim – sensitive. Najlepszym rozwiązaniem jest spytać się stomatologa, jakie preparaty do czyszczenia zębów poleca w przypadku powracającej nadwrażliwości. Często zdarza się, że jedynym problemem jest po prostu nieumiejętna higiena i już po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian – pacjent odczuwa wyraźną ulgę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas