
Dlaczego regularnie wykonywana higienizacja jamy ustnej jest tak istotna?
Zdrowie i opiekaNie jest tajemnicą, że odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zachować nasz uśmiech w jak najlepszym stanie. Częste mycie i nitkowanie zębów odgrywa kluczową rolę w zachowaniu śnieżnobiałego uśmiechu i świeżego oddechu. Zdarza się, że mimo jak najdokładniejszego mycia, z czasem na zębach pojawia się osad, w walce z którym może pomóc higienizacja jamy ustnej. Na czym polega zabieg i dlaczego warto regularnie mu się poddawać?
Czyszczenie i nitkowanie zębów jest najważniejszym elementem dbania o piękny i zdrowy uśmiech, białe zęby i świeży oddech. Czasami, mimo jak najlepszej troski o zęby zdarza się, że wskutek ich specyficznego ułożenia w jamie ustnej, bądź w wyniku picia niektórych napojów (kawa, herbata), na zębach pojawia się osad. Nieusunięty osad może być przyczyną nieświeżego oddechu, krwawienia dziąseł, a nawet próchnicy. Z tego względu, warto regularnie poddawać się tak zwanej higienizacji jamy ustnej. W zależności od osobistych preferencji, zabiegom higienizacji należy poddawać się co najmniej raz lub dwa razy w roku. Zabiegi z zakresu higienizacji jamy ustnej oraz inne zabiegi w ramach stomatologii estetycznej wykonuje m. in. dentysta w Gdańsku (Morena) w gabinecie stomatologicznym Ecodentica.
Na czym polega higienizacja jamy ustnej?
Higienizacja jamy ustnej to wstęp do wybielania zębów. Jest to zabieg polegający na dokładnym usunięciu kamienia i osadu z powierzchni zębów. Sama higienizacja składa się z kilku etapów (skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja).
Skaling – to pierwszy etap higienizacji, polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Skaling może odbywać się za pomocą narzędzi mechanicznych, ale też ultradźwięków, lasera lub środków chemicznych.
Piaskowanie – kolejnym elementem higienizacji jamy ustnej jest piaskowanie. Polega ono na usunięciu osadu oraz płytki nazębnej za pomocą strumienia wody, w której znajdują się drobiny czyszczące. Skaling w połączeniu z piaskowaniem sprawia, że zęby stają się widocznie bielsze i jaśniejsze.
Polerowanie – to etap polegający na dokładnym szczotkowaniu zębów za pomocą specjalnych past polerskich. Polerowanie pozwala usunąć resztki osadu, zapobiegając powstawaniu próchnicy.
Fluoryzacja – polega na zabezpieczeniu zębów specjalnym środkiem (zwykle w formie lakieru, pianki lub żelu), zawierającym fluor. Fluoryzacja zabezpiecza zęby przed próchnicą i walczy z nadwrażliwością szyjek zębowych, (które dotąd były pokryte kamieniem nazębnym).