Artykuł sponsorowany Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Implant zębowy może wypełnić lukę w uzębieniu pacjenta. Spełnia wszystkie funkcje utraconego zęba, a przy tym wygląda bardzo estetycznie – idealnie imituje naturalną tkankę. Implant składa się z korony w kształcie zęba, która jest osadzona na śrubie umieszczanej w kości. Dowiedz się, na czym dokładnie polega wszczepianie implantu oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lekarza implantologa.

Implant zębowy – czym dokładnie jest?

Implant w szczegółowym rozumieniu oznacza tytanową śrubę, którą lekarz mocuje w kości żuchwy lub szczęki pacjenta. Element ten spełnia rolę naturalnego korzenia zęba. Zwykle jedna śruba odpowiada pojedynczemu ubytkowi w uzębieniu, jednak gdy utraconych zębów, które sąsiadowały ze sobą, jest więcej, lekarz może osadzić całą protezę na kilku punktowych implantach.

Jednak sama śruba nie spełnia jeszcze roli uzupełnienia. Aby pacjent mógł odczuć komfort, niezbędny jest jeszcze łącznik – najlepiej indywidualny – i korona zębowa, czyli element zastępujący utracony ząb – wyjaśnia specjalista z gabinetu Stomatologia Steczko.

Koronę mocuje się do właściwego implantu, czyli tytanowej śruby. Obecnie stosuje się szereg procedur, które odtwarzają utracone tkanki tak, aby efekt końcowy był nie do odróżnienia od reszty uzębienia.

Jak przebiega wszczepienie implantu

Pierwszym etapem procesu wszczepiania implantu jest wywiercenie w kości otworu, w który następnie wkręca się tytanową śrubę. Zabieg ten odbywa się w gabinecie stomatologicznym, a pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Wszczepienie implantu zębowego musi zostać poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem oraz przeprowadzeniem niezbędnych badań.

Następnie należy poczekać na pełne wygojenie się rany, zwykle okres ten trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie goi się nie tylko tkanka miękka, ale dochodzi także do zrośnięcia się tkanki kostnej ze śrubą, czyli zachodzi proces osteointegracji. Pominięcie tego etapu mogłoby skutkować odrzuceniem implantu przez organizm.

Kolejnym etapem jest ponowne odsłonięcie implantu, czyli nacięcie tkanki miękkiej. We wszczep wkręca się śrubę gojącą, która przyspiesza regenerację błon śluzowych jamy ustnej, a także wpływa na prawidłowe ukształtowanie się dziąsła. Dopiero po pełnej regeneracji, zwykle po około 14 dniach można przystąpić do zakładania uzupełnienia, czyli korony zębowej.

Stomatolog na podstawie pobranego wycisku szczęki, wykonuje dwa elementy – łącznik i koronę właściwą. Kolor korony jest dobierany do naturalnej barwy zębów pacjenta, aby uzyskać idealny efekt estetyczny. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas