Materiał Partnera Jak wygląda leczenie stopy cukrzycowej?

Jak wygląda leczenie stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa należy do jednych z najpoważniejszych powikłań cukrzycy. W dodatku jest to powikłanie przewlekłe, które nastręcza pacjentowi oraz jego najbliższym wielu problemów, związanych z odpowiednią pielęgnacją zmian skórnych. Pojawiają się one zazwyczaj na części podeszwowej lub grzbietowej stopy. Jak wygląda leczenie stopy cukrzycowej i czy amputacja zawsze jest koniecznością?

Stopa cukrzycowa- przyczyny i objawy

Rozwój stopy cukrzycowej jest wynikiem zaburzonego krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych. W przebiegu cukrzycy bardzo często dochodzi do zwężania się średnicy tętnic – najczęściej tych mniejszych- co utrudnia prawidłowy przepływ krwi w tkankach. Jest to przyczyną niedokrwienia stóp, w efekcie czego pojawiające się na nogach rany i owrzodzenia, goją się z dużym trudem. Rozwój cukrzycy przyczynia się także do uszkodzenia nerwów. Z czasem pacjenci mają duży problem z poruszaniem się, więc starają się unikać chodzenia. Dochodzi wówczas do zaniku mięśni i ogólnego osłabienia kończyn dolnych. Na skutek neuropatii następuje także pogorszenie lub całkowity brak czucia w stopie. Pacjent przestaje być wrażliwy na ból, ucisk czy zmiany temperatury przez co jeszcze bardziej narażony jest na powstawanie licznych urazów w obrębie kończyn dolnych. Z czasem chora stopa zmienia swój kształt, a obciążenie całego ciała przestaje się rozkładać równomiernie, co także staje się źródłem wielu dolegliwości.

Czym charakteryzuje się zespół stopy cukrzycowej?

Jak informuje specjalista z Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim- mianem zespołu stopy cukrzycowej określa się zakażenie, owrzodzenie lub destrukcję tkanek głębokich stopy, w tym także kości. W ostatnim stadium choroby może dojść do groźnych powikłań ogólnoustrojowych. Aby ich uniknąć, należy odpowiednio wcześniej przedsięwziąć określone zasady profilaktyki. Najważniejsze jest bardzo wczesne zdiagnozowanie cukrzycy i utrzymywanie glikemii na prawidłowym poziomie. Warto skorzystać z usług doświadczonego lekarza. Wyrównana cukrzyca i codzienne oglądanie stóp daje pacjentowi dużą szansę na zachowanie kończyn dolnych w dobrej kondycji. W przypadku osób z cukrzycą, zaobserwowanie jakichkolwiek zmian na stopach w postaci trudno gojących się otarć, owrzodzeń czy ran, wymaga konsultacji ze specjalistą. Niezmiernie ważna jest także dbałość o higienę osobistą oraz noszenie wygodnego obuwia.

Jak leczy się stopę cukrzycową?

Leczenie stopy cukrzycowej jest procesem długim i żmudnym. Należy je prowadzić w sprawdzonych placówkach pod okiem wykwalifikowanych lekarzy specjalizujących się w chirurgii. W większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, jednak kiedy choroba mimo wszystko postępuje, konieczne jest wdrożenie leczenia miejscowego powstałych ran i owrzodzeń. W tym celu stosuje się preparaty na bazie srebra, opatrunki z podciśnieniem czy tlenowe komory hiperbaryczne. W skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja stopy, co jest konsekwencją nieodwracalnej martwicy tkanek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas