Materiał Partnera Jak uzupełnić ubytki w uzębieniu?

Jak uzupełnić ubytki w uzębieniu?

Ubytki w uzębieniu to problem coraz młodszych osób. Nawet jeśli dbamy o zęby w każdy możliwy sposób, czyli regularnie je myjemy, wykorzystujemy do ich pielęgnacji najlepsze preparaty i regularnie odwiedzamy stomatologa, genetyka może wpłynąć na szybsze pojawianie się nowych ubytków. Choroba i wypadek to kolejne czynniki, które mogą skutkować koniecznością uzupełnienia brakujących zębów. Jak poprawić estetykę naszego uśmiechu?

Imponujący rozwój stomatologii owocuje coraz to nowszymi sposobami uzupełniania braków w uzębieniu. Możemy wybrać metodę najlepszą dla nas i naszych potrzeb oraz z łatwością dostosujemy ją do posiadanego budżetu. Wybierając gabinet, kierujmy się doświadczeniem i podejściem do pacjenta, które pomogą przejść przez cały proces bez nerwów i stresu, co jest podstawą działania lekarzy takich jak pan Maciej Gebel. Kliniki oferują coraz większy zakres zabiegów, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy dla siebie?

Gdy brakuje jedynie kilku zębów

Wizyta u stomatologa zazwyczaj wiąże się z dużym stresem i nerwami. W dzisiejszych czasach możemy jednak cieszyć się bezbolesnym leczeniem z wykorzystaniem najwyższej jakości preparatów i sprzętów. Skraca to proces i sprawia, że chętnie wracamy do lepiej wyposażonych gabinetów. Klinika stomatologiczna staje się miejscem, gdzie uzyskamy szybkie rozwiązanie naszych problemów z zębami. Również w przypadku wyboru najlepszej metody uzupełnienia ubytków. Nie należy bagatelizować tego problemu, gdyż brakujące zęby stają się kłopotliwe dla całego zgryzu. Jeśli mamy problem z jednym lub dwoma, wygodnym rozwiązaniem może być założenie korony. Są to przygotowane przez protetyka nakładki, które pomogą zasłonić nieestetycznie wyglądające ubytki. Sprawdzą się, gdy ząb uległ złamaniu lub ukruszeniu, ale korzeń pozostał nienaruszony. Do wyboru są na przykład korony porcelanowe na metalu, które znacznie wzmacniają ząb lub korony pełnoceramiczne wyglądające jak naturalne uzębienie. Jednak, jeśli usunięto również korzeń zęba, lepiej założyć most protetyczny. Jest to najwygodniejszy sposób uzupełnienia nawet kilku ubytków znajdujących się obok siebie. Mocuje się go na sąsiednich, zdrowych zębach, które należy do tego procesu odpowiednio przygotować np. oszlifować, nadając odpowiedni kształt, wyleczyć, jeśli jest na nich próchnica i wzmocnić.

Gdy brakuje większej ilości zębów

W sytuacji, gdy próchnica rozwinęła się w całej jamie ustnej, doszło do wypadku lub pacjent przeszedł chorobę skutkującą koniecznością usunięcia większej ilości zębów, lepszym rozwiązaniem są protezy. O ich wyborze decyduje najczęściej lekarz, oceniając pozostałe uzębienie i stan zdrowia pacjenta. Wykonywane są z różnych materiałów, które dobierane są do oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta. Dzisiejsze modele są bardzo estetyczne, łatwe w pielęgnacji i na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od naturalnych zębów. Protezy akrylowe są często refundowane przez NFZ, więc pozwalają na uzupełnienie braków niskim kosztem. Są łatwe w utrzymaniu w czystości, jednak niektórym pacjentom może być trudno przyzwyczaić się do ich noszenia. O wiele bardziej stabilna jest proteza szkieletowa, która często mocowana jest na specjalnych klamrach uniemożliwiających jej przesuwanie się podczas gryzienia. Wykonana jest z wysokiej jakości materiałów termoplastycznych i metalowych elementów, więc z pewnością posłuży przez wiele lat.

Opracowanie:

Podziel się