Materiał Partnera Jak usuwa się brodawki ze stóp?

Jak usuwa się brodawki ze stóp?

Skóra na stopach jest o wiele bardziej narażona na uszkodzenia niż naskórek innych części ciała. Najczęściej występujące choroby to wszelkie infekcje grzybicze oraz zakażenia brodawczakiem ludzkim, czyli HPV. Zarazić się nim można, używając cudzego obuwia lub chodząc boso w miejscach użyteczności publicznej, takich jak kąpieliska i baseny. Jakie przykre objawy daje brodawczak i jak się z nimi walczy?

Jakie objawy daje wirus HPV?

Jest wiele odmian wirusa HPV. Niektóre powodują brodawki na skórze, inne w okolicach narządów płciowych, a jeszcze inne są odpowiedzialne za powstawanie brodawek na stopach. Brodawki stóp mogą mieć dwojaką postać. Jedne z nich są powierzchowne, najczęściej występujące w skupiskach, a drugie bywają rozsiane i głębokie, przez co w znaczny sposób utrudniają chodzenie. Oba rodzaje brodawek są kwestią nie tylko bólu, ale też nieestetycznego wyglądu.

W jaki sposób leczy się brodawki na stopach?

Leczenie brodawek na stopach może odbywać się zarówno farmakologicznie, jak i chirurgicznie. Pierwszy ze sposobów da się przeprowadzić w warunkach domowych, wtedy, gdy zmiany nie są liczne ani rozległe. Niektóre pomocne preparaty można kupić w aptece bez recepty. Są to na przykład płyny zawierające stężony kwas salicylowy albo azotan srebra.

Jeżeli jednak farmakologia okaże się niewystarczająca, pozostaje udać się w takie miejsce jak Podologia Karolina Gozdowska i usunąć zmiany jedną z metod, które są bardziej skuteczne. Może to być laseroterapia lub działanie na brodawkę impulsami elektromagnetycznymi, czyli elektrokoagulacją. Często używanym sposobem jest krioterapia, czyli wypalanie brodawek ciekłym azotem. Możliwe jest również zastosowanie zastrzyków z bleomycyny, a w ostateczności nawet wycięcie zmian skalpelem.

Niestety, do tej pory nie odkryto sposobu na usunięcie wirusa z organizmu, dlatego problem brodawek może wciąż wracać. Niektóre ludowe sposoby bywają skuteczne w walce z brodawkami. Jest to stosowanie takich roślin, jak jaskółcze ziele czy mniszek.

Czy brodawki mogą dawać powikłania?

Brodawki zaliczane są do zmian łagodnych, jednak przy ciągłym drażnieniu, o co nietrudno w przypadku stopy, mogą się uzłośliwić. Dlatego fachowe usuwanie brodawek jest konieczne. Nie należy ich samodzielnie wycinać ani drapać, bo najczęściej kończy się to niekontrolowanym rozsiewem zmian na dużym obszarze skóry. Prowadzi to do dyskomfortu, a nawet krwawień. Tylko lekarz lub dyplomowana kosmetyczka jest w stanie usunąć w pełni zmianę bez pozostawienia zakażonego marginesu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas