Materiał Partnera Skąd bierze się grzybica stóp?

Skąd bierze się grzybica stóp?

Grzybica stóp dotyka wielu z nas. Z uwagi na to nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Jej początkowe objawy bywają trudne do wykrycia, dlatego warto pozostać czujnym. Szczególnie jeśli aktywnie uprawiamy sport i często przebywamy w miejscach użyteczności publicznej takich jak baseny, sauny czy siłownie. W nich bowiem najłatwiej jest się zarazić. A jak dochodzi do zakażenia grzybicą stóp? I jak można ją leczyć?

Grzybica stóp w pigułce

Za wywołanie tej choroby odpowiedzialne są grzyby zwane dermafitowymi, pleśniami lub drożdżami, które atakują takie części naszego ciała jak włosy, naskórek i paznokcie. Do tej pory odkryto i nazwano kilkaset ich gatunków. Grzyby te występują wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Takie środowisko sprzyja bowiem ich rozwojowi.

Nie oznacza to jednak, że za każdym razem, kiedy będziemy mieli kontakt z ich zarodkami, dojdzie do zakażenia – tłumaczy nasza rozmówczyni, podolog Tatiana Waluk z Gorzowa

Jak w takim razie możemy nabawić się tej choroby?

Aby doszło do jej rozwoju, zarodki grzybów muszą trafić na sprzyjające warunki. W praktyce oznacza to dużą wilgotność oraz występujące na naszym naskórku uszkodzenia. Jednym słowem spoconą stopę w ciasnym bucie. A zarazić się grzybicą możemy na dwa sposoby – bezpośrednio lub pośrednio. Bezpośrednio w kontakcie z osobą, dotkniętą chorobą, a pośrednio przez zarodki grzybów, które ta roznosi na stopach po powierzchniach takich jak podłoga, wykładziny, brodziki itd. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas wizyt w hotelach, na basenie czy w spa. Zawsze miejmy ze sobą klapki, nie chodźmy boso w takich miejscach, szczególnie jeśli mamy obniżoną odporność lub cierpimy z powodu cukrzycy czy zaburzeń układu krążenia i hormonalnego – przestrzega nasza rozmówczyni.

Jak radzić sobie z grzybicą stóp?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, wówczas istotna jest szybka reakcja. A po czym można poznać, że mamy grzybicę stóp?

Oto najważniejsze objawy:

  • zaczerwienione i bardzo wysuszone stopy,
  • stwardniała i złuszczająca się pomiędzy palcami skóra,
  • pieczenie i swędzenie stóp,
  • nadmierne pocenie się stóp,
  • grudki i pęcherze na stopach oraz przebarwienia na paznokciach.

W zależności od stopnia nasilenia zakażenia objawy mogą dokuczać mniej lub bardziej. Jedno jest pewne, natychmiast należy podjąć działanie. Co prawda w początkowej fazie skuteczne mogą być leki, które są dostępne w aptekach bez recepty, jednak warto w takiej sytuacji odwiedzić specjalistę. Podolog oceni stan naszych stóp i zaproponuje odpowiednią kurację. Nie warto leczyć się samodzielnie. Skutki „domowych terapii” mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu, a stan naszych stóp może się pogarszać.

Leczenie grzybicy stóp

Pamiętaj, im wcześniej, tym lepiej. Ze słabo rozwiniętym zakażeniem można walczyć przy pomocy lakierów przeciwgrzybicznych i maści stosowanych na noc. Na bardziej zaawansowanym etapie choroby konieczne jest już specjalistyczne leczenie farmakologiczne oraz zabiegi takie jak te przy wykorzystaniu lasera lunula. Jego działanie grzybobójcze jest niezwykle skuteczne, a pierwsze efekty kuracji mogą być widoczne już po 4 zabiegach.

Podziel się