Materiał Partnera Pękające stopy - jak poradzić sobie z tym problemem?

Pękające stopy - jak poradzić sobie z tym problemem?

Zadbane i gładkie stopy to marzenie wielu osób. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ skóra na piętach jest zdecydowanie grubsza niż na innych partiach ciała. Często dochodzi bowiem do jej pękania i rogowacenia. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? O czym warto pamiętać? Tego dowiesz się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny pękającej skóry u stóp

Na piętach mamy zdecydowanie grubszą skórę niż na innych partiach ciała. Nasze stopy narażone są na bardzo duże obciążenia - każdego dnia dźwigają spory ciężar. Przyczyn pękania pięt jest naprawdę sporo. Dużo przypadków związanych jest z przyspieszonym mechanizmem rogowacenia naskórka. A objawia się to coraz twardszą i mniej elastyczną skórą. Po pewnym czasie natomiast na powierzchni stóp zaobserwować można nieestetyczne pęknięcia. Często dolegliwość wynika po prostu z braku odpowiedniego nawilżenia oraz nieprawidłowej pielęgnacji. Popękane pięty mogą być również spowodowane przez czynniki genetyczne, choroby przewlekłe, różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, otyłość czy niedobory witamin.

Domowe sposoby na pękające pięty

Gdy problem pękających stóp nie jest zaawansowany oraz pojawia się po raz pierwszy, to można spróbować domowych sposobów na poradzenie sobie z tą dolegliwością. Aby poprawić estetykę stóp, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Do tego celu sprawdzą się różnego rodzaju specjalne kremy, przeznaczone do pielęgnacji stóp. Należy również unikać silnie pieniących mydeł oraz płynów, które mogą potęgować wysuszanie skóry. Bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu oraz dieta bogata w witaminy odpowiedzialne za kondycję skóry.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Domowe sposoby mogą okazać się pomocne, jeśli problem nie jest zaawansowany. Jednak, gdy skóra pięt jest mocno popękana, to należy zgłosić się do specjalisty, np. gabinetu podologicznego Magdaleny Gburczyk ze Świecia. Nie można bowiem lekceważyć problemu pękających stóp - pogłębiające się szpary mogą powodować powstawanie rozpadlin, które sprzyjają gromadzeniu się w nich drobnoustrojów.

Odpowiednia higiena oraz pielęgnacja stóp może zapobiec ich pękaniu. Warto jednak pamiętać, że różnego rodzaju zabiegi związane z pielęgnacją stóp powinny być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów w przeznaczonym do tego gabinecie. Samodzielne usuwanie naskórka w niesterylnych warunkach może tylko pogłębiać problem i przyspieszać powstawanie kolejnych nieestetycznych zrogowaceń.

Opracowanie:

Podziel się