Artykuł sponsorowany Jak radzić sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi?

Jak radzić sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi?

Zaburzenia adaptacyjne będące zaburzeniami emocjonalnymi, choć nie są tak silne, jak depresja czy stany lękowe, kwalifikują się do leczenia. Oczywiście, jest możliwe samodzielne zapobieganie ich występowaniu, lecz bywają sytuacje, w których chory potrzebuje pomocy specjalisty. Czy można zapobiegać zaburzeniom adaptacyjnym? Jak sobie z nimi radzić? Kiedy korzystać z pomocy psychologa?

 Naturalne sposoby zapobiegania zaburzeń

Aby zapobiec występowaniu zaburzeń adaptacyjnych, jak również innych zaburzeń emocjonalnych, warto zdać sobie sprawę z tego, że całe działanie zależy od osoby chorej. Musi ona, przyznając się do problemu, wykazać chęć współpracy z samą sobą oraz społeczeństwem. Człowiek mający problemy w życiu codziennym potrzebuje wsparcia bliskich osób. Spędzanie z nimi czasu oraz częste rozmowy mogą pomóc chorym w adaptacji środowiskowej, ponieważ wyczuwają, że nie są sami w sytuacji, która ich dotknęła. Prócz bliskich osób, w radzeniu sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi, jest oddanie się chorych osób ulubionym zajęciom oraz aktywności fizycznej. Metody te pozwalają organizmowi na relaksację i oddalenie myśli od sytuacji stresujących. Ważnym w zapobieganiu zaburzeń jest również suplementacja witamin i minerałów (magnez, witaminy z grupy B i D), które zwiększają motywację do działania.

Kiedy podjąć leczenie u specjalisty?

Zaburzenie adaptacyjne jest związane z dyskomfortem psychicznym, a co za tym idzie – jest szkodliwe dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Nie da się im w pełni zapobiec, dlatego warto jest, podczas odczuwania dyskomfortu psychicznego, udać się do specjalisty. Nie jest to łatwy krok, ponieważ społeczeństwo często wstydzi się powierzać swoje problemy obcym osobom – uważają to za niepotrzebne. Udanie się do psychologa lub psychiatry jest ważnym krokiem w leczeniu zaburzeń. Gdy ktoś zaniedbuje obowiązki bądź odcina się od społeczeństwa, nie jest w stanie sam poradzić sobie z problemem, który go dotyczy. Czasem pomaga jedna bądź kilka rozmów z psychologiem, lecz bywają sytuacje, w których potrzebne jest spotkanie z psychiatrą. Oprócz dogłębnego wywiadu z chorym - psychiatra jest w stanie pomóc farmakologicznie. Ma to jednak miejsce tylko wtedy, gdy objawy zaburzeń adaptacyjnych się nasilają.  Specjalista może w takiej sytuacji przepisać leki antydepresyjne bądź zalecić krótkotrwałe leczenie środkami przeciwlękowymi. To, w jaki sposób należy pomóc pacjentowi, jest zależne od jego sytuacji psychologicznej oraz od stopnia nasilenia choroby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas