Artykuł sponsorowany Pierwsza wizyta u psychiatry – jak wygląda?

Pierwsza wizyta u psychiatry – jak wygląda?

Korzystanie z opieki psychiatrycznej w Polsce ciągle jest tematem tabu. Stereotypowe myślenie o leczeniu psychiatrycznym i obawy chorych, powodują, że osoba, która wymaga specjalistycznego leczenia psychiatrycznego często dociera na wizytę zbyt późno, kiedy objawy są już bardzo mocno nasilone. Współczesne metody psychoterapii oraz psychofarmakologiczne leczenie psychiatryczne są niezwykle skuteczne, jednak wszystko zależy od tego, jak szybko pacjent zdecyduje się na interwencję i podejmie terapię.

Wizyta u psychiatry – dla kogo?

Zanim przejdziemy do omówienia przebiegu wizyty, zastanówmy się, kto powinien rozważyć wizytę u lekarza. Z pewnością warto udać się do psychiatry, jeżeli zaobserwujemy u siebie w następujące zachowania: 

  • zmiany nastroju,
  • bezsenność,
  • niepokój i stany lękowe,
  • skłonność do przebywania w osamotnieniu,
  • rozdrażnienie, zmiany aktywności dziennej,
  • zmiany w relacjach rodzinnych i społecznych.

Z pomocy psychiatry powinna skorzystać także osoby, które doznały traumy lub zaszły u nich  gwałtowne zmiany w życiu.

Pierwsza wizyta u lekarza – jak się przygotować?

Psychiatra jest lekarzem, jak każdy inny. Pierwsza wizyta opiera się przede wszystkim na rozmowie i w opowieści pacjenta o życiu. Specjalista zapyta, jaki jest powód wizyty, a następnie będzie dostosowywał pytania do opowieści pacjenta. Pytania mogą być bardzo osobiste i dotyczyć okresu dzieciństwa, dojrzewania, rodziców, życia osobistego oraz wykonywanego zawodu. Pozornie niezwiązane z problemem kwestie mogą przydać się do postawienia diagnozy.

Zdarza się, że lekarz prosi o wypełnienie specjalnego kwestionariusza bądź ankiety, które pomogą określić przyczyny problemów. Kluczem do postawienia prawidłowej diagnozy jest szczerość i otwartość.

Obawa przed szpitalem psychiatrycznym

Wiele osób boi się, że trafi do szpitala psychiatrycznego, dlatego zataja część informacji dotyczących problemów emocjonalnych oraz stanu fizycznego. Warto jednak pamiętać, że skierowanie do szpitala psychiatrycznego to ostateczność i żaden lekarz zdecyduje się na to bez zaistnienia podstaw.

Leczenie farmakologiczne

Przepisanie leków to złożona i indywidualna kwestia. Niektórzy lekarze podejmują decyzję o wdrożeniu leczenia psychotropowego dopiero po kilku wizytach, kiedy mają pewność, że kondycja chorego nie ulega poprawie. Dobry psychiatra do każdego przypadku podchodzi inaczej wsłuchuje się w potrzeby pacjenta. Podstawą udanej terapii jest zaufanie i pewność że lekarz posiada kompetencje. Korzystając z usług sprawdzonego psychiatry, takiego jak Andrzej Wilk, który prowadzi praktykę od kilkudziesięciu lat, można mieć pewność, że leczenie psychiatryczne przebiega z zachowaniem najwyższych standardów i pacjent może liczyć na pełne zrozumienie lekarza.

Opracowanie:

PSYCHIATRIA PSYCHOLOGIA Andrzej Wilk

Dębica , Legionów Polskich 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas