Artykuł sponsorowany Jak przygotować się do cytologii?

Jak przygotować się do cytologii?

Cytologia. To proste badanie może uchronić kobietę przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. Szybkie wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych daje praktycznie pełną szansę na wyleczenie i uniknięcie długiego pobytu w szpitalu. Niestety wiele kobiet wciąż unika ginekologa i zwyczajnie boi się profilaktycznych badań. To duży błąd! Jak przygotować się do cytologii oraz co jaki czas należy ją powtarzać?

Czym właściwie jest cytologia?

Jak informuje pan Arkadiusz Bartkiewicz – lekarz prowadzący swój prywatny Gabinet Ginekologiczny- cytologia jest badaniem profilaktycznym, które polega na pobraniu wymazu z kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Badaniu powinny poddawać się zarówno nastolatki, jak i kobiety w wieku rozrodczym. Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy jeszcze w nieinwazyjnym stadium, dzięki czemu możliwe jest jego całkowite wyleczenie.

Wskazania do cytologii

Mimo że cytologia traktowana jest głównie jako badanie profilaktyczne, istnieją też medyczne przesłanki do jej wykonania. Ginekolog może zlecić wykonanie cytologii w celu:

  • kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy
  • diagnostyki stanu nabłonka pochwy
  • określenia terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu miesiączkowego
  • oceny działania leków hormonalnych

Przy pomocy cytologii można stwierdzić również obecność wirusa brodawczaka ludzkiego ( HPV), który ma związek z zachorowalnością na raka szyjki macicy.

Jak przygotować się do badania?

W celu wykonania cytologii należy udać się do gabinetu ginekologicznego pomiędzy czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym kolejną menstruację. Badania nie wykonuje się podczas krwawienia. Nie zaleca się przeprowadzenia cytologii bezpośrednio po leczeniu dopochwowym lub irygacjach. Przed badaniem nie powinno się też współżyć. Jeśli pacjentka stwierdzi u siebie objawy świadczące o infekcji, powinna przełożyć termin badania. Pobrany w tym czasie wymaz może nie nadawać się do oceny. W pierwszej kolejności należy odwiedzić ginekologa w celu zdiagnozowania i wyleczenia zakażenia.

Kiedy wykonać badanie?

Pierwsza cytologia powinna zostać przeprowadzona pomiędzy 20 a 25 rokiem życia kobiety lub w niedługim czasie po rozpoczęciu przez nią współżycia płciowego. Specjaliści zalecają, by badanie wykonywać raz do roku. Dotyczy to w szczególności tych kobiet, które bardzo często zmieniają partnerów seksualnych. Badanie trwa tylko chwilę i jest bezbolesne, a może uchronić pacjentki przed przykrymi konsekwencjami ciężkiej choroby nowotworowej. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów w początkowej fazie rozwoju choroby. Wykrycie go w zaawansowanym stadium wiąże się z długotrwałą i trudną terapią.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas