Artykuł sponsorowany Jak przygotować dziecko na wizytę u ortodonty?

Jak przygotować dziecko na wizytę u ortodonty?

Tyłozgryz, przodozgryz, tyłożuchwie, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty – to tylko niektóre wady zgryzu, których leczenie należy podjąć najszybciej, jak to tylko możliwe. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem mieć przykre konsekwencje, takie jak: ścieranie czy pękanie zębów, a nawet trudności gastryczne. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty? Jak przygotować dziecko na wizytę u ortodonty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wady zgryzu – dlaczego należy je leczyć?

Etiologia wad zgryzu jest naprawdę szeroka: bruksizm, nieprawidłowe nawyki (ssanie kciuka, smoczka) – to tylko niektóre z przyczyn wywołujących wady zgryzu.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wady, bezwzględnie należy podjąć natychmiastowe leczenie ortodontyczne. Nieleczone wady zgryzu przyczyniają się do rozwoju innych chorób i schorzeń. Powodują wady wymowy, nieprawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych, trudności gastryczne (niewłaściwe żucie pokarmu uniemożliwia prawidłowe jego trawienie).

Wady zgryzu wpływają także na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej: ściśnięte zęby narażone są w większym stopniu na uszkodzenia, psucie się, pękanie czy ścieranie. Nie zapominajmy także o kwestiach estetycznych – nie ulega bowiem wątpliwości, że wady zgryzu wyglądają nieestetycznie. Dziecko z wadą zgryzu traci pewność siebie, czasami nawet izoluje się od otoczenia. Z tych powodów, warto zgłosić się z dzieckiem do specjalisty ortodonty, który w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie ortodontyczne.

Pełny zakres świadczeń z dziedziny ortodoncji w Trójmieście – w tym leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych, oferuje Gabinet Ortodontyczny dr n. med. Beaty Kaiser-Ziorkiewicz w Gdyni.

Pierwsza wizyta u specjalisty ortodonty – jak przygotować dziecko?

Pierwsza wizyta u ortodonty, jest dla dziecka ważnym, a zarazem stresującym wydarzeniem. Od strony praktycznej, przed wizytą w gabinecie ortodontycznym wystarczy zadbać o dokładne wyszczotkowanie zębów dziecka. Znacznie trudniejsze jest psychiczne przygotowanie malucha – rozwianie jego obaw i wątpliwości. Warto przygotować dziecko, tłumacząc mu, czego może spodziewać się podczas wizyty (sprawdzenie ząbków).

Dziecko z pewnością zada Ci niejedno pytanie, dotyczące spotkania z ortodontą – ważne jest, by żadnego z nich nie pozostawić bez odpowiedzi. Dzięki temu, że dziecko będzie wiedziało, co czeka je na wizycie, stres i obawy będą znacznie mniejsze.

Prawidłowy przebieg pierwszej wizyty u ortodonty jest niezwykle ważny, w znacznym stopniu rzutuje on bowiem na kolejnych spotkaniach, dlatego warto zadbać o to, by wizyta przebiegła bez zakłóceń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas