Artykuł sponsorowany Korekta uśmiechu dziąsłowego a pomoc ortodonty

Korekta uśmiechu dziąsłowego a pomoc ortodonty

Na piękny uśmiech wpływa wiele czynników. Niestety estetykę uśmiechu pogorszyć mogą nie tylko przebarwienia na zębach lub ich niewłaściwy kształt. Niejednokrotnie bowiem winne są również inne dysfunkcje dotykające poszczególnych struktur jamy ustnej. Przykładem tego może być tzw. uśmiech dziąsłowy (określany także mianem gummy smile), z którym do ortodonty tafia coraz większa grupa osób.

Co warto wiedzieć o gummy smile

Z uśmiechem określanym mianem dziąsłowego lub gummy smile, mamy do czynienia gdy podczas uśmiechania się górna warga odsłania dziąsła o więcej niż 3 mm, co sprawia, że pojawia się dysproporcja między zębami, które wydają się zbyt małe w stosunku do różowych dziąseł. Uśmiech dziąsłowy dotyka wiele osób bez względu na płeć, choć częściej diagnozuje się go u kobiet. Przyczyny powstawania gummy smile mogą być dość zróżnicowane i wymienić tu należy przede wszystkim:

  • późne wyrzynanie się zębów,

  • genetycznie uwarunkowany, nadmierny wzrost kości szczęki,

  • przerost dziąseł, które są powiększone lub zbyt długie,

  • ortodontyczne wady zgryzu,

  • nadmiernie aktywna lub krótka górna warga,

  • nadreaktywność mięśni mimicznych.

Uśmiech dziąsłowy stanowi problem natury medycznej oraz estetycznej i powinien zostać zdiagnozowany przez doświadczonego ortodontę, takiego jak Katarzyna Skorek-Stachnik Prywatna Praktyka Stomatologiczna Ortostom. Należy bowiem pamiętać, że przede wszystkim chodzi tu o nasze zdrowie, gdyż w przypadku nadmiernej ekspozycji tkanek przyzębia na środowisko zewnętrzne może dojść do sytuacji, w której błona śluzowa zacznie wysychać i w konsekwencji powodować nawracające stany zapalne.

Uśmiech dziąsłowy pod opieką ortodonty

Gummy smile to niedoskonałość, którą można skorygować na różne sposoby, przy czym przy wyborze odpowiedniego postępowania leczniczego niezbędne jest dokładne zbadanie pacjenta i analiza zdjęć rentgenowskich. Warto jednak pamiętać, że choć na rynku, przy tego typu problemach, stosowane są między innymi metody chirurgiczne (plastyka dziąseł i kości wokół koron zębów) oraz działania z zakresu medycyny estetycznej (wykorzystanie botoksu w celu korekcji obniżonych dziąseł), to do najczęściej stosowanych metod korygowania uśmiechu dziąsłowego zalicza się leczenie ortodontyczne. Wynika to z faktu, że właściwy dobór aparatu ortodontycznego, pozwala na uzyskanie tzw. intruzji (przesunięcia) zębów przednich, co prowadzi do trwałej korekty uśmiechu dziąsłowego zarówno u osób dorosłych (choć stanowi to proces dość długotrwały), jak i u dzieci.

Korekta uśmiechu dziąsłowego to zabieg, który można zrealizować na kilka sposobów. Wymaga to jednak odpowiedniej diagnostyki i doboru właściwej metody skorygowania tego typu niedoskonałości. Warto jednak zadbać, aby zniwelowanie uśmiechu dziąsłowego przebiegało w jak najmniej inwazyjny i pozbawiony konsekwencji sposób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas