Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje wad zgryzu i jak wpływają na aparat mowy?

Jakie są rodzaje wad zgryzu i jak wpływają na aparat mowy?

Wady zgryzu są dość powszechnym problemem, pojawiającym się u najmłodszych dzieci. Owe zaburzenia często przyczyniają się do poważnych wad wymowy, znacząco utrudniających codzienne życie. Aby uniknąć późniejszych problemów, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie i praktykę ortodontyczną. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wad zgryzu? Jaka jest korelacja między nimi a wadami wymowy?

Czym są wady zgryzu?

Wady zgryzu są nieprawidłowym ułożeniem dolnej oraz górnej szczęki względem siebie. Przyczyny tego zaburzenia leżą w niewłaściwej budowie oraz położenia kości szczęki i żuchwy. Odchylenie między nimi może zachodzić na różnych odcinkach: całej długości zębów, a także środkowej lub bocznej ich części. Wady zgryzu diagnozuje się u najmłodszych – w wieku od 7 do 18 lat – w ramach ortodoncji dziecięcej.

Rodzaje wad zgryzu

Eksperci wyróżniają kilka typów wad zgryzu – tyłozgryz, zgryz otwarty, przodozgryz i zgryz głęboki. Tyłozgryz jest najczęściej pojawiającą się wadą (cierpi na to około 70% chorych). Objawia się odchyleniem między górnymi a dolnymi zębami. Zgryz otwarty powoduje powstanie charakterystycznego prześwitu - szpary niedogryzowej. Owa wada pojawia się wtedy, gdy górne i dolne zęby nie stykają się ze sobą.

Zgryz głęboki nadaje twarzy wygląd niesymetrycznej. Wada polega na tym, że zęby górne zakrywają w większym stopniu uzębienie dolne. Przodogryz natomiast opiera się na odchyleniach między dolnych a górnym łukiem zębowym (ten pierwszy znajduje się przed drugim). Owa wada daje efekt wysunięcia brody i dolnej wargi do przodu.

Istnieją jeszcze mniej popularne wady zgryzu. Stłoczenie ujawniają się tym, że zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów (często wyrastają pod złym kątem).

W Gabinecie Pro-Med w Centrum Medycznym Bojary w Białymstoku pracuje dr Marta Grochowska-Tatarczuk, wieloletni specjalista w dziedzinie ortodoncji. To tutaj można liczyć na profesjonalną opiekę nad wadami zgryzu.

Jak wady zgryzu wpływają na mowę?

Wady zgryzu często powodują poważne problemy z wymową. Aby poprawić pracę swojego aparatu artykulacyjnego, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie i współpracę z ortodontą oraz logopedą. Przodogryz zmienia artykulację spółgłosek – wymawiane są przyzębowo lub międzyzębowo, co jest nieprawidłową praktyką. Tyłozgryz ma wpływ na głoski s, c, dz, z. Wymawiane są jak ś, ć, dź, ź. Złe skutki ma również zgryz otwarty, który powoduje seplenienie międzyzębowe. Ów problem objawia się wsuwaniem języka między przednie zęby podczas artykulacji głosek s, z, c, dz, t, d, n.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas