Materiał Partnera Jak poradzić sobie z problemem wrastających paznokci?

Jak poradzić sobie z problemem wrastających paznokci?

Wrastający paznokieć to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może powodować dyskomfort, nie tylko podczas chodzenia. Sprzyja mu przede wszystkim nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, noszenie ciasnych butów na obcasach, skaleczenie przy wycinaniu skórek, grzybica stóp, a także wrodzona predyspozycja do tego typu problemu

Są dwa główne powody wrastających paznokci:

Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy – może to być również przypadłość genetyczna.

Drugi powód dotyczy paznokci wrastających się ze względu na uraz mechaniczny. Częstym powodem takich urazów, jest chodzenie w ciasnych , wąskich i mało wygodnych butach. Dodatkowym czynnikiem jest także specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas wysiłku fizycznego. Stopy z halluksami, także w dużym stopniu mają wpływ na paznokcie. Deformacja stopy z halluxem sprawia, że największy palec stopy czyli „Paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem, a to z kolei przyczynia się do powstawania modzeli, odcisków, stanu zapalnego i wrastania paznokcia.

Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem, aby jak najszybciej skontrolować temat u Podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, a potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” czyli hipergranulacja. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Dochodzi do sytuacji, gdzie chory mocno utyka i nie jest w stanie chodzić. W skrajnych wypadkach może dojść do zatrucia organizmu, a w konsekwencji nawet do zgonu.

W jaki sposób można wyleczyć opisywaną dolegliwość i zapobiegać jej w przyszłości?

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

O ile problem nie jest poważny (brak infekcji), możemy próbować samodzielnie poradzić sobie ze wrastającym paznokciem. Może w tym pomóc nacieranie olejkami,  np.olejkiem herbacianym, wodne kąpiele z dodatkiem soli oraz używanie specjalistycznych maści. W przypadku tego problemu należy również dbać o higienę stóp, a paznokcie obcinać niezbyt blisko skóry.

Leczenie wrastającego paznokcia u podologa

Gdy problem jest poważniejszy i nawracający, należy zgłosić się o pomoc do podologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem chorób stóp. Po rozpoznaniu problemu może on podjąć się kilku sposobów działania.  Jak przyznaje Kamila Gawryszewska z gabinetu podologicznego Podo-Styl w Jeleniej Górze, gdy problem jest poważniejszy stosujemy Ortonyksje. Jest to terapia wrastających paznokci przy użyciu klamer. Zadaniem klamry jest spłaszczenie plytki paznokciowej lub zmiana toru wzrostu paznokcia. Istnieje kilka systemów klamer – dobiera się Je indywidualnie w zależności od kształtu płytki i stopnia wrastania paznokcia. Bezbolesna i nieinwazyjna ortonyksja przynosi trwałe efekty. Kamila Gawryszewska stosuje m.in. klamry metalowe tzw. klamry Rossa Frasera. Klamra została wprowadzona w 1960r. Przez Rossa Frasera. Pozwala na dokładne dozowanie miejsca i siły korekty. Wykonane są one z drucika i dwustronnie zaczepiane na bokach paznokcia – docelowo „uskrzydlają go”. Kolejną metodą leczenia jest użycie rurek korygujących, choć te używane są gdy problem jest nieco mniej poważny. Są to niewielkie protektory, których można używać nawet u dzieci, umożliwiające osłonięcie skóry uciskanej przez część wrastającego paznokcia i pozwalające na jego prawidłowy wzrost. Zazwyczaj zakłada się je na kilka miesięcy i dają szybki efekt w postaci ulgi dla pacjenta. Powodzeniem cieszą się również klamry metalowe- Onyclip. System Onyclip jest najprostszym, a zarazem bardzo skutecznym systemem do korygowania wrastających paznokci stóp.

Jak uchronić się przed wrastaniem paznokci?

Pierwszym krokiem, który zaleci nam każdy podolog, jest prawidłowe obcinanie paznokci, bez zaokrąglania ich brzegów. U stóp bezwzględnie powinno się je bowiem obcinać w linii prostej, na kwadratowo.

Zabieg chirurgiczny, czy zabieg podologiczny?

Wielu pacjentów kierowanych jest lub kieruje się ze swoimi dolegliwościami do chirurga. Ten najczęściej usuwa część albo całą płytkę paznokciową. Niestety mimo iż jest to zazwyczaj bolesny zabieg, to problemu wrastającego paznokcia nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała, lecz kierunku wzrostu nowego paznokcia nie zmieni. Tak dzieje się u co najmniej 70% chorych.

Choć problemowi wrastających paznokci zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli już doświadczamy tej dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się o pomoc do specjalisty w zakresie podologii, który złagodzi nasz ból i pomoże przywrócić paznokciom prawidłowy kształt.

Podziel się