Artykuł sponsorowany Jak leczyć wrodzone i nabyte wady postawy u dzieci oraz niemowląt?

Jak leczyć wrodzone i nabyte wady postawy u dzieci oraz niemowląt?

Na pojawienie się wad postawy maluch jest narażony już w okresie prenatalnym, kiedy zaczyna rozwijać się kościec. Jednakże należy pamiętać, że nawet jeśli tuż po porodzie żadne nieprawidłowości nie zostały wykryte, mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia. Wynika to z ułożenia dziecka podczas snu lub w wózkach. Ważne jest, aby do momentu ustabilizowania szkieletu, co jakiś czas wykonywać rutynowe kontrole.

Rehabilitacja niemowląt metodą NDT-Bobath

Sposób ten jest doskonałym rozwiązaniem u niemowląt cierpiących na kłopoty z napięciem mięśniowym lub asymetrią ułożenia. Często wykorzystuje się również jako stymulację do przyśpieszenia rozwoju w przypadku wcześniaków. NDT-Bobath jest powszechnie stosowaną metodą rehabilitacyjną, która przynosi widoczne efekty. Ma za zadanie nadać właściwy tor ruchów wszystkich stawów w poszczególnych etapach rozwoju ruchowego niemowlęcia.

Metoda rehabilitacji NDT-Bobath obejmuje:

  • hamowanie i korygowanie nieprawidłowych odruchów już od pierwszych dni życia,
  • prowokowanie ruchów zbliżonych do prawidłowych,
  • wpływanie na prawidłowe napięcie mięśni,
  • utrwalanie prawidłowych odruchów poprzez zabawy, kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne.

Ze względu na dużą efektywność tego typu ćwiczeń, NDT-Bobath stosuje wiele innowacyjnych klinik fizjoterapeutycznych, między innymi gabinet FizjoKids Siedlce. Klinika oferuje ciekawe pakiety promocyjne, a niekiedy darmowe badania diagnostyczne dla dziecka w każdym wieku.

Regularne ćwiczenia

W przypadku nieco starszych dzieci, powyżej pierwszego roku życia można wdrażać już pierwsze ćwiczenia, w których dziecko bierze czynny udział. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych przynosi najlepsze efekty, a im starsze jest dziecko, tym większy zakres ćwiczeń można zastosować. Na zajęciach fizjoterapeuta nie tylko wypracuje prawidłowe odruchy z dzieckiem, ale również wskaże rodzicowi czego unikać i na co zwracać uwagę. Istotne jest również codzienne wykonywanie łatwych ćwiczeń pod okiem przeszkolonego rodzica.

Im szybciej wada postawy będzie korygowana, tym wcześniej można ją całkowicie wyeliminować. Układ kostny dziecka jest we wczesnych etapach życia plastyczny i podatny na poprawę postawy. Działa to niestety w obie strony i podczas zaniechania rehabilitacji, postawa może równie szybko ulec znacznemu pogorszeniu i skutkować dyskomfortem poruszania się, nieprawidłowym rozwojem, a także bólami. Dlatego tak istotna jest jak najszybsza reakcja rodzica, kiedy tylko zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości u swojego dziecka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas