Artykuł sponsorowany Jadłowstręt jako problem o podłożu psychicznym

Jadłowstręt jako problem o podłożu psychicznym

Jadłowstręt to zaburzenie odżywiania, którego przyczyną mogą być problemy psychiczne. Inaczej choroba ta zwana jest anoreksją. Najczęściej dotyka osoby w wieku nastoletnim, szczególnie kobiety, ale może występować w różnym wieku. Jadłowstręt jest bardzo niebezpieczny, ponieważ ma wpływ zarówno na ciało jak i umysł zaburzonej osoby. Dlatego wymaga on natychmiastowej interwencji specjalisty.  

Na czym polega anoreksja?

Osoby chorujące na anoreksję mają bardzo zaburzony obraz własnego ciała. Cały czas wydaje im się, że mają zbędne kilogramy nawet jeśli mają niedowagę. Towarzyszy im też nieustanny lęk przed otyłością i przytyciem. W związku z tym dążą do tego, aby schudnąć. Początkowo ograniczają posiłki, zawężają dietę, a z czasem zaczynają nawet się głodzić. Powoduje to niedożywienie, często też odwodnienie i inne niekorzystne dla organizmu skutki np. zmiany hormonalne. Anorektycy podejmują też różne działania wspomagające utratę wagi. Jedni stosują środki przeczyszczające, inni doprowadzają się do wymiotów, a jeszcze inni wykonują wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.

Jakie są przyczyny jadłowstrętu?

Dokładne przyczyny jadłowstrętu nie są jeszcze znane, jednak można wyróżnić kilka czynników, które mają na niego wpływ. Są to m.in. czynniki psychologiczne dlatego tak ważna jest pomoc psychologiczna. Osoby z tym zaburzeniem często są bardzo inteligentne i odnoszą sukcesy w szkole czy pracy. W związku z tym towarzyszy im lęk przed porażką. Jadłowstręt daje im poczucie kontroli nad własnym ciałem a restrykcyjne jedzenie pozwala im ten lęk obniżyć. Osoby chore na anoreksję mają bardzo niską samoocenę i cały czas myślą, że są niewystarczająco szczupli. Są nadwrażliwi na krytykę innych i tworzysz im poczucie beznadziejności, a często również braku sensu życia. Mogą towarzyszyć im objawy myślenia obsesyjnego oraz kompulsywne zachowania.

Leczenie jadłowstrętu

Leczenie anoreksji odbywa się dwutorowo. Przede wszystkim polega ono na stopniowym podnoszeniu masy ciała chorej osoby dzięki zdrowej i prawidłowej diecie. Jednocześnie pozostaje ona pod nadzorem lekarza psychiatry lub psychologa. W okolicach Tarnowa takie leczenie może odbywać się w Specjalistycznym Gabinecie psychiatrycznym Andrzeja Wilka. Po rozmowie z chorą osobą lub jej bliskim, lekarz może zdiagnozować czynniki choroby oraz przypisać leki, które poprawiają samopoczucie pacjenta oraz niwelują stany depresyjne i lękowe. W intensywnych przypadkach chora osoba musi udać się na leczenie stacjonarne, gdzie jest pod stałą opieką i może tam zregenerować swój organizm.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas