Artykuł sponsorowany Bulimia - co to za choroba i jak się objawia?

Bulimia - co to za choroba i jak się objawia?

Bulimia to zaburzenie odżywiania, które cechuje się częstymi epizodami bardzo dużego apetytu. Osoby chorujące na bulimię potrafią zjeść ogromne ilości jedzenia w krótkim czasie. Dla bulimika nie jest żadnym problemem zjedzenie nawet 3000 kalorii w mniej niż godzinę. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, którą należy leczyć. W jaki sposób? Co warto wiedzieć na temat bulimii? Sprawdź to w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania!

Bulimia - kto najczęściej choruje?

Statystyki pokazują, że na bulimię chorują przede wszystkim młode kobiety. Coraz częściej chorują na nie nastolatki poniżej 18. roku życia. Jest to choroba, która dotyka przede wszystkim płeć żeńską. Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn, to chorują oni aż 10 razy rzadziej niż kobiety. Pierwsze objawy bulimii najczęściej pojawiają się pomiędzy 18 a 24. rokiem życia. Co więcej - wiele osób zwleka z rozpoczęciem leczenia, gdyż nie podejrzewa, że może to być właśnie bulimia.

Objawy bulimii - jak się objawia?

Nieleczona bulimia powoduje bardzo wiele przykrych konsekwencji, dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Należy wiedzieć, że choroba ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu - w tym na pracę układu pokarmowego czy hormonalnego. Oprócz tego osoby zmagające się z bulimią bardzo często cierpią na różnego rodzaju stany depresyjne i lękowe.

Jednym z kolejnych objawów bulimii są wymioty, które występują chwilę po jedzeniu. Częste zwracanie pokarmów jest przyczyną chorób uzębienia i jamy ustnej - do najczęstszych zaliczamy m.in. próchnicę. Pamiętajmy również, że wymioty są oczywiście przyczyną niedoborów pokarmowych, a to ma bardzo zły wpływ na skórę i włosy, które z czasem tracą swój blask.

Bulimia to choroba, która objawia się na wiele sposobów. Bulimicy często skarżą się na bóle głowy, obrzęki, niskie ciśnienie tętnicze, duszności, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, suchość skóry, bóle brzucha, nadmierne zmęczenie czy zaburzenia rytmu serca.

Jak wygląda leczenie bulimii?

Większość osób chorujących na bulimię zwleka z wizytą u specjalisty. Mimo że bardzo często zdają one sobie sprawę, że mają problem, to jednak chcą go ukryć za wszelką cenę. Do lekarza zgłaszają się, kiedy bulimia staje się coraz bardziej uciążliwa. Warto wiedzieć, że leczenie bulimii opiera się przede wszystkim na psychoterapii zaburzeń odżywiania, która jest prowadzona przez psychiatrę - na przykład Gabinet Psychiatryczny Agnieszka Michalska-Kuboń. W niektórym przypadkach niezbędne jest również leczenie farmakologiczne.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna przynosi efekty, aczkolwiek dobrze byłoby, gdyby byli w nią zaangażowani również bliscy osoby chorującej na to zaburzenie. Ponadto bulimicy powinny mieć stały kontakt z dietetykiem oraz później - z psychologiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas