Artykuł sponsorowany Dlaczego znamiona skórne mogą być groźne dla zdrowia?

Dlaczego znamiona skórne mogą być groźne dla zdrowia?

Niemal każdy człowiek ma na swoim ciele znamiona skórne, najczęściej tak zwane pieprzyki. Zdecydowana większość z nich jest niegroźna dla zdrowia i nie powoduje żadnych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Czasem jednak pozornie niewinne znamiona mogą stać się poważnym zagrożeniem, gdy ulegną transformacji w nowotwór skóry. Kiedy powinny więc wzbudzać nasz niepokój? Sprawdźmy.

Rodzaje znamion skórnych

Znamiona skórne dzielą się na kilka rodzajów. Do najpowszechniej spotykanych należą znamiona barwnikowe, fachowo zwane melanocytowymi, a potocznie – pieprzykami. Występują one w wielu wariantach, zazwyczaj jednak wyróżniają się ciemnym kolorem skóry, są lekko wypukłe lub całkiem płaskie.

Rzadziej na skórze pojawiają się inne znamiona:

  • brodawki łojotokowe, które są łagodne i stanowią jedynie problem estetyczny;
  • włókniaki miękkie i twarde – grudkowate narośla nowotworowe nieulegające zezłośliwieniu;
  • naczyniaki – płaskie czerwone znamiona powstałe w efekcie rozszerzania się naczyń krwionośnych.

Znamiona barwnikowe – mogą być groźne!

Czy popularne pieprzyki mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu? Oddajmy głos ekspertowi z Centrum Medycyny Specjalistycznej On-Clinic w Chorzowie:

Znamiona barwnikowe to nic innego jak skupiska melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik – stąd ich ciemniejszy kolor. Same w sobie nie są stanem przednowotworowym, jednak nie wolno ich bagatelizować, ponieważ w rzadkich przypadkach mogą przekształcić się w czerniaka skóry.

Znamiona barwnikowe bywają wrodzone, pojawiają się także na późniejszych etapach życia – zwłaszcza w okresie dojrzewania. Te pierwsze są zazwyczaj większe i nie ustępują samoistnie, natomiast pieprzyki nabyte rozwijają się stopniowo, a po 40 roku życia często zaczynają zanikać. Wyróżniamy znamiona melanocytowe łagodne i atypowe. Łagodne powstają w dzieciństwie i mają regularny kształt w przeciwieństwie do znamion atypowych, które łatwo rozpoznać po asymetrycznym uformowaniu. Zaleca się ich obserwację i ochronę przed promieniowaniem słonecznym, gdyż mogą się uzłośliwić.

Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?

Większość znamion skórnych jest niegroźna i może być jedynie problemem natury estetycznej. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna nam się jednak zapalić w przypadku gdy:

  • nowe znamiona pojawiają się po 50. roku życia;
  • istniejące znamiona zmieniają swój kształt i wygląd;
  • w okolicy pieprzyka pojawia się świąd lub bolesność;
  • występuje krwawienie;
  • znamię staje się zaczerwienione, a wokół niego występuje zgrubienie.

Wymienione wyżej objawy wcale nie muszą oznaczać nowotworu skóry, warto jednak udać się do poradni dermatologicznej, by skonsultować je z lekarzem. Trzeba pamiętać, że zdiagnozowanie czerniaka we wczesnym stadium umożliwia całkowite wyleczenie – gdy ma on mniej niż milimetr grubości, wystarczy usunąć go laserowo lub  chirurgicznie z odpowiednim marginesem. Nie wolno więc zwlekać z wizytą u specjalisty.

Jak ograniczyć ryzyko nowotworu skóry?

Rozwojowi czerniaka sprzyja intensywne opalanie, szczególnie w przypadku jasnej karnacji skóry, oraz predyspozycje genetyczne. By ograniczyć ryzyko jego rozwoju warto więc zachować rozsądek, wystawiając się na bezpośrednie działanie słońca, a przede wszystkim jak ognia unikać oparzeń słonecznych, zrezygnować z solarium i stosować kremy z wysokim filtrem UV.

Znamiona skórne należy uważnie obserwować – można na przykład co pół roku zrobić im zdjęcie dla porównania. Jeśli zaczynają się „rozlewać” lub pojawiają się nowe, trzeba zbadać je dermatoskopowo. Regularne kontrole stanu skóry u dermatologa pozwolą szybko wykryć ewentualną chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas