Artykuł sponsorowany Na trądzik... dermatolog

Na trądzik... dermatolog

Trądzik, wbrew panującej opinii, nie dotyczy wyłącznie osób młodych. Przypadłość ta nie zawsze bowiem jest trądzikiem młodzieńczym, i często dotyka także osób dorosłych. Niezależnie od postaci trądziku oraz przyczyn jego powstania jego samodzielne wyleczenie zawsze jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Dlatego też w sytuacji wystąpienia trądziku, koniecznie powinniśmy zgłosić się na wizytę do dermatologa, który będzie w stanie wskazać przyczyny pojawienia się trądziku oraz wybrać skuteczną metodę leczenia.

Przyczyny powstawania trądziku

Przyczyny powstania trądziku mogą być bardzo różne. Bezpośrednio za powstanie tej dolegliwości są odpowiedzialne gruczoły łojowe skóry, które wydzielają nadmierną ilość sebum, w konsekwencji czego dochodzi do zatkania porów skóry oraz do powstania zakażeń bakteryjnych w postaci trądziku. U nastolatków nadmierna produkcja sebum jest związana ze wzrostem wydzielania hormonów płciowych i jest normalnym etapem w procesie dojrzewania, u osób dorosłych jednak te przyczyny mogą być dużo bardziej złożone.

Powszechnie uważa się, że za powstanie trądziku u osób dorosłych mogą odpowiadać takie czynniki, jak nadmierny stres, zaburzenia hormonalne lub zażywanie określonych rodzajów leków. Pojawienie się trądziku u niektórych osób może być także uwarunkowane genetycznie. Niezależnie od przyczyny, jeżeli chcemy sobie poradzić z tym problemem, musimy się udać do lekarza dermatologa.

Leczenie trądziku

Proces leczenia trądziku zazwyczaj jest dosyć długi. Jego efekty często są widoczne dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Tak długi czas leczenia z pewnością jednak rekompensują osiągane wyniki i pełne odzyskanie wcześniejszego wyglądu skóry.

Dokładną metodę leczenia dobiera się w zależności od typu zmian skórnych oraz ich nasilenia. W przypadku wystąpienia zmian o łagodnym lub średnim nasileniu, dermatolog zazwyczaj rozpoczyna od leczenia miejscowego przy użyciu leków w postaci kremów, maści lub żeli, które są nakładane bezpośrednio na miejsce wystąpienia trądziku. Zastosowane leki mogą zawierać różne substancje, w zależności od charakteru występujących zmian. Najczęściej są to:

  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które ograniczają powstawania stanów zapalanych oraz blokują powstawania nowych zaskórników umożliwiając prawidłowe złuszczanie naskórka,
  • nadtlenek benzoilu, który ma działanie złuszczające, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne,
  • kwas azelainowy o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym,
  • antybiotyki, które mają zastosowanie w przypadku zmian zapalnych.

Z kolei w przypadku bardzo rozwiniętego trądziku, konieczne jest zastosowanie leczenia ogólnego, które polega na doustnym przyjmowaniu leków. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dermatolog z Przychodni Specjalistycznej High-Med w Warszawie:

W zależności od przyczyny powstania zamian trądzikowych mogą to być tabletki antykoncepcyjne, które niwelują zaburzenia hormonalne u kobiet, antybiotyki, które powodują redukcję bakterii oraz zmniejszenie stanów zapalnych, lub izotretinoina, która powoduje hamowanie wydzielania serum oraz zwalcza bakterie i w konsekwencji zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter