Materiał Partnera Dlaczego zabiegi stomatologii zachowawczej są tak ważne?

Dlaczego zabiegi stomatologii zachowawczej są tak ważne?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, warto wyjaśnić, czym zajmuje się stomatologia zachowawcza, zwana również ogólną. Specjalizuje się ona w leczeniu i profilaktyce próchnicy oraz ubytków jakościowych zębów. To właśnie dzięki niej, nasze naturalne uzębienie pozostaje w dobrej kondycji i estetyce na długie lata, a my możemy pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Leczenie i zapobieganie próchnicy

Próchnica dotyka większości pacjentów na cały świecie. Może występować zarówno na powierzchniach stycznych, jak i gładkich (ale rzadziej). Zazwyczaj objawia się w postaci plam próchnicowych, ale zdarza się również, że prowadzi do ubytków twardych tkanek zęba. Jeżeli próchnica nie będzie odpowiednio leczona, to poza bólem, może przyczynić się do obumarcia, a nawet usunięcia zęba. Jeżeli nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, powinniśmy poddać się zabiegowi, który obejmuje likwidację zmienionych tkanek, opracowanie i wypełnienie ubytku.

Jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy zgłosić się do lekarza zajmującego się stomatologią zachowawczą na wizytę profilaktyczną. Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób nasze uzębienie jest na bieżąco kontrolowane, a ubytki wykrywane i leczone. Oczywiście regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego jest bardzo ważne, ale na co dzień nie możemy zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Obejmuje ona szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, płukanie specjalnymi płynami oraz używanie nici dentystycznych.

Jak wygląda wizyta u specjalistów z dziedziny stomatologii zachowawczej?

Podczas wizyty stomatolog dokładnie sprawdza stan uzębienia pacjenta, stawia diagnozę i w razie potrzeby rozpoczyna leczenie. Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych przez specjalistów z tej dziedziny należą:

  • eliminacja nadwrażliwości i krwawienia dziąseł,
  • oczyszczanie zębów z płytki i kamienia nazębnego,
  • piaskowanie i skaling,
  • polerowanie i lakierowanie,
  • leczenie endodontyczne (kanałowe),
  • lapisowanie zębów u dzieci,
  • wypełnianie różnego rodzaju ubytków,
  • odbudowywanie koron zębowych i leczenie pourazowych zębów stałych.

Pamiętaj, że nieleczone dolegliwości zębów i dziąseł mogą doprowadzić do powstania poważniejszych schorzeń organizmu np. do chorób nerek, serca bądź stawów.

Co zrobić, gdy poczujemy ból zęba w godzinach nocnych lub w weekend?

Mieszkańcy Warszawy nie muszą martwić się, gdy dopadnie ich ból zęba w godzinach nocnych lub w weekend, ponieważ do ich dyspozycji pozostają dentyści z  Całodobowego Centrum Stomatologii Ludna. Zatrudnieni w nim specjaliści zajmują się stomatologią zachowawczą,  estetyczną, dziecięcą, protetyką,  periodontologią,  implantologią oraz chirurgią stomatologiczną. Gwarantują oni najwyższą jakość usług i dysponują nowoczesnym sprzętem oraz obiektem dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych pacjentów. Dowodami na to są nieprzerwane działanie od dwudziestu dziewięciu lat i zaufanie, którym obdarzyło ich ponad 100 tys. pacjentów.

Opracowanie:

Całodobowe Centrum Stomatologii

Warszawa , Ludna 10a

Podziel się