Materiał Partnera Czym są wkłady koronowo-korzeniowe?

Czym są wkłady koronowo-korzeniowe?

Obecnie dziedzina stomatologii, a także protetyki, jest tak rozwinięta, że nawet w przypadku rozległego zniszczenia zęba, nie trzeba go usuwać i zastępować pełnym implantem. Wielokrotnie wyjściem stają się wkłady koronowo-korzeniowe, które wprowadzane są w kanał ze zdrowym korzeniem, umożliwiając odbudowę korony. Wysokie efekty wizualne, komfort fizyczny, a także psychiczny, oraz trwałość na wiele lat, gwarantowane!

Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?

Za wkład koronowo-korzeniowy uznaje się stałe uzupełnienie protetyczne, które wykonywane jest na zębach trzonowych wielokorzeniowych leczonych wcześniej kanałowo. Najczęściej ich zastosowanie jest związane z trwałym, całkowitym lub prawie całkowitym uszkodzeniem korony zębowej, lub w przypadku zębów o pogorszonym stanie zdrowotnym – m.in. z licznymi wypełnieniami i często nawracającą próchnicą.

Wkład koronowo-korzeniowy zbudowany jest zaś z dwóch ważnych części. Pierwszą z nich stanowi element koronowym, który pozwala odtworzyć tkankę zębową wystającą ponad korzeń. Warto przy tym wiedzieć, że część ta nie jest właściwą koroną protetyczną, ale jedynie specjalnym umocnieniem, na którym uzupełnienie musi zostać umieszczone. Drugą ze wspomnianych części jest tzw. element korzeniowy, który umieszczany jest w kanale korzeniowym – ma on charakter retencyjny, czyli utrzymujący. Tu należy również wymienić konstrukcję dokorzeniową wkładu, która najgłębiej zanurzona jest w zębodół. Ma ona stożkowy kształt i przypomina śrubę do wkręcania. 

Z jakiego materiału wykonywany jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkłady koronowo-korzeniowe, mogą być wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Najtańsze wersje, które niestety nie pozwalają uzyskać 100% efektu naturalnego uśmiechu, tworzone są z różnego rodzaju metali, które wielokrotnie po latach użytkowania korodują. Najtrwalsze i najbardziej estetyczne wkłady, są zaś dzisiaj produkowane w zindywidualizowany dla danego pacjenta sposób z tlenku cyrkonu, bądź też z włókna szklanego. Takie uzupełnienia wykonywane są między innymi w gabinecie dentystycznym DENTIKA, którego pacjenci zadowoleni są z najnowszych dokonań dziedziny protetyki. Wkłady korzeniowo-koronowe, mogą być bowiem wykonywane dla osób starszych, a także u tych znacznie młodszych, których szczęka się jeszcze rozwija.

Warto wiedzieć! Cena wkładu korzeniowo-koronowego zależy przede wszystkim od zastosowanego materiału. Metalowe wersje to najczęściej koszt do 400 złotych. Najlepsze uzupełnienia cyrkonowe to wielokrotnie wydatek przekraczający 1000 złotych. 

Opracowanie:

Gabinet Stomatologiczny A. Wiśniowska

Lublin , Wapowskiego 1 lok. 2A

Podziel się