Artykuł sponsorowany Dlaczego rehabilitacja po udarze jest ważna?

Dlaczego rehabilitacja po udarze jest ważna?

Rocznie ok. 75 tys. Polaków doznaje udaru mózgu. W jego wyniku pojawiają się objawy takie jak zaniki mowy i pamięci, paraliż połowy ciała, niedowład kończyny górnej lub dolnej, zaburzenia równowagi czy nierozumienie wypowiadanych słów. Właściwa rehabilitacja po udarze wielu z nich może przywrócić do życia społecznego i zawodowego. Im wcześniej zostanie rozpoczęta, tym lepsze efekty można uzyskać.

Po udarze samodzielność pacjenta ulega obniżeniu. Czynności  takie jak mycie, ubieranie czy jedzenie stają się niemożliwe do wykonania. Rehabilitacja po udarze jest więc konieczna do poprawy jakości życia. Dzięki plastyczności mózgu, przy odpowiednich ćwiczeniach jego nieuszkodzone części mogą przejąć częściowo lub całkowicie działania chorych części. Ważna jest szybkość podejmowanych działań.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po udarze?

Rehabilitacja po udarze powinna zacząć się jak najszybciej. Nie tylko zwiększa szanse na odzyskanie sprawności, ale zmniejsza ryzyko występowania powikłań, takich jak zachłystowe zapalenie płuc, odleżyny czy zator płucny. Celem wczesnej rehabilitacji jest jak najszybsze przywrócenie funkcji motorycznych i poznawczych. Rehabilitacja obejmuje zwykle fizjoterapię, terapię zajęciową, terapię mowy, neuropsychoterapię i opiekę pielęgnacyjną. Rehabilitacja wczesna rozpoczyna się w oddziale neurologicznym lub udarowym i jest kontynuowana w oddziale rehabilitacyjnym, w przychodni lub w domu chorego.

Czas trwania rehabilitacji i jej etapy

Czas rehabilitacji po udarze zależy od wielu czynników: stopnia i rodzaju udaru, wieku pacjenta i chorób towarzyszących. Ważny jest również stopień komunikacji chorego ze specjalistami takimi jak Ewa Mulica Rehabilitacja Funkcjonalna Pierwszy etap to profilaktyka funkcjonalna, która ma przygotować dany narząd ruchu do odzyskania pełnej sprawności. Dalej następuje rehabilitacja funkcjonalna, czyli indywidualnie dobrana terapia, bezbolesna i ukierunkowana na wskazany przez pacjenta problem. Ostatni etap to rehabilitacja środowiskowa, która może trwać do pięciu lat.

Rehabilitacja w szpitalu, w domu, w specjalistycznym ośrodku

Nad programem rehabilitacji w szpitalu powinien pracować zespół specjalistów: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, logopeda i psycholog kliniczny. Najlepiej, gdy jest stosowana 3-4 razy dziennie, minimum 20 minut. Rehabilitacja w warunkach domowych wymaga wcześniejszego przygotowania otoczenia. Specjalny materac i pielęgnacja skóry uchronią przed odleżynami. Indywidualnie dobrane ćwiczenia do rehabilitacji po udarze zleca fizjoterapeuta w oparciu o diagnozę fizjoterapeutyczną i cel jaki jest do osiągnięcia, który to wyznacza się razem z pacjentem. Same ćwiczenia przeprowadza rehabilitant. Lekarz może odroczyć ćwiczenia gdy stan pacjenta nie pozwala na rozpoczęcie rehabilitacji.

Ośrodki specjalistyczne mają opracowane specjalne programy działań rehabilitacji po udarze, obejmujące muzykoterapię, trening rowerowy czy ćwiczenia w wodzie.

Indywidualnie dobrana rehabilitacja po udarze daje widoczne efekty. Ważna jest systematyczność i ciężka praca samego chorego wraz z bliskimi oraz specjalistami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas