Artykuł sponsorowany Przepuklina dysku. Objawy i sposoby leczenia

Przepuklina dysku. Objawy i sposoby leczenia

Przepuklina może pojawić się na dowolnym dysku na całej długości kręgosłupa. Najczęściej dotyczy jednak odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej przeciążony. W drugiej kolejności pojawia się w odcinku szyjnym, najrzadziej – w piersiowym. Objawy wypadnięcia dysku to przede wszystkim promieniujący ból. Sposoby leczenia są różne – od farmakoterapii po zabieg operacyjny.

 

Przepuklina kręgosłupa, potocznie zwana wypadnięciem dysku, polega na wysunięciu się jądra miażdżystego znajdującego się w krążku międzykręgowym. Jądro uciska na wychodzące nerwy, powodując nieprzyjemne dolegliwości, między innymi ból, mrowienie, a nawet utratę czucia.

 

Ból, mrowienie i drętwienie kończyn, utrata czucia – objawy przepukliny dysku

Objawy przepukliny dysku w obrębie kręgosłupa lędźwiowego to głównie ból promieniujący przez pośladek w dół nogi, tak zwana rwa kulszowa. Może być na tyle silny, że utrudni poruszanie się, a nawet spowoduje utratę czucia. W przypadku pojawienia się przepukliny w okolicy kręgosłupa szyjnego lub piersiowego pierwsze objawy są zazwyczaj mniej dokuczliwe. Mogą sprawiać wrażenie nie powiązanych z problemami kręgosłupa. Zazwyczaj są to ból głowy, trudność w poruszaniu szyją, a nawet bóle zlokalizowane w okolicy serca, pojawiające się na przykład podczas kichania. Niekiedy przepuklina dysku może nie dawać żadnych objawów bólowych. Do postawienia trafnej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia odcinka kręgosłupa, niekiedy konieczna jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

 

Bezoperacyjne oraz operacyjne metody leczenia przepukliny dysku

Zastosowanie odpowiedniej metody leczenia zależne jest od stopnia zaawansowania zmian. W przypadku często nawracających dolegliwości utrudniających normalne funkcjonowanie farmakoterapia oraz rehabilitacja mogą być niewystarczające. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Jednak w większości przypadków przepuklinę dysku udaje się wyleczyć za pomocą nieinwazyjnych metod.

Ważnym etapem leczenia jest fizykoterapia, która pozwoli na zmniejszenie dolegliwości bólowych i pomoże w szybszym powrocie do zdrowia. W celu uzupełnienia rehabilitacji stosuje się również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zastrzyki z kortyzonem. Każdorazowo najlepszy sposób przeprowadzenia leczenia ustala lekarz.

Zminimalizowanie dolegliwości oraz zapobieganie pojawienia się problemu w przyszłości zależy także od pacjenta. Aby uniknąć pojawienia się przepukliny nie należy długotrwale przebywać w jednej pozycji, na przykład siedząc przy biurku. Należy również uważać na gwałtowne ruchy, które mogą spowodować wypadnięcie dysku. W przypadku pojawienia się bólu trzeba się oszczędzać – lepiej spędzić ten czas w pozycji leżącej, jak najmniej obciążającej kręgosłup.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas