Materiał Partnera Kinezyterapia – stosowane zabiegi i udział w leczeniu

Kinezyterapia – stosowane zabiegi i udział w leczeniu

Kinezyterapia to dziedzina fizjoterapii, która opiera się na leczeniu ruchem. W jej ramach wyróżnić możemy liczne zabiegi oraz metody prowadzenia terapii, których celem jest przywrócenie pacjentowi pełnej lub maksymalnej możliwej sprawności fizycznej. Działania z zakresu kinezyterapii nie tylko zwiększają siłę mięśniową, ale również łagodzą ból oraz poprawiają elastyczność i napięcie tkanek.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to leczenie ruchem. Podstawę rehabilitacji stanowią tu ćwiczenia ruchowe, których celem ma być usunięcie niesprawności fizycznej. Wyróżniamy kinezyterapię miejscową i ogólną. Pierwsza obejmuje zabiegi stosowane docelowo na narządzie zmienionym chorobowo. Drugi rodzaj to ćwiczenia części ciała nieobjętych chorobą.

Szeroki zakres zabiegów kinezyterapii oferuje centrum rehabilitacji i SPA Flor Medica – w jej ramach prowadzone są hydromasaże, terapia mięśniowo-powięziowa, terapia falą uderzeniową, metodą Bobath czy też poprzez ćwiczenia indywidualne z terapeutą.

Zastosowanie kinezyterapii

Zarówno u dorosłych, jak i dzieci niemowląt, zastosowanie znajduje metoda NDT lub inaczej metoda Bobath, która polega na poprawnej nauce motoryki w celu podniesienia kontroli motorycznej pacjenta. Specjalne ćwiczenia mają doprowadzić do wykształcenia umiejętności wykonywania poszczególnych czynności zgodnie z naturalnym przebiegiem rozwoju ruchowego. Metoda Vojty znajduje zastosowanie u osób z uszkodzeniami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i aparatu ruchowego. Celem terapii jest osiągnięcie przez pacjenta równowagi ciała podczas ruchu, wyprost ciała wbrew sile ciążenia, a także wytworzenie celowych odruchów chwytania i kroczenia.

Szerokie zastosowanie w rehabilitacji znajdują też hydromasaże. Kąpiele wirowe stosuje się w celu przywrócenia sprawności kończynom górnym oraz dolnym. Na bóle kręgosłupa natomiast najczęściej stosowane są indywidualne ćwiczenia z terapeutą, które ustalane są dla każdego pacjenta odpowiednio do jego potrzeb.

Najnowocześniejsza metoda w sferze terapii schorzeń układu ruchu to terapia mięśniowo-powięziowa. To skuteczna metoda oparta na świadomej pracy z ciałem wykorzystująca koncepcję taśm mięśniowo-powięziowych. Terapia ta prowadzi do przywrócenia pełnej równowagi w obrębie struktur powięziowych otaczających mięśnie oraz narządy, a to wpływa na poprawę postawy ciała czy sposobu poruszania się.

Suche igłowanie to natomiast zabieg, w którym na mięśniowo-powięziowe punkty spustowe oddziałuje się igłami akupunkturowymi w celu ich usunięcia. Powstają one zazwyczaj w wyniku przeciążenia układu ruchu, urazów, naciągnięcia czy długotrwałej pracy statycznej.

Terapia falą uderzeniową znajduje zastosowanie nie tylko w fizjoterapii – sprawdza się również w kosmetologii jako nowoczesna metoda usuwania cellulitu. Ponadto redukuje blizny, wygładza i uelastycznia skórę.

Opracowanie:

Flor Medica Ewelina Nadziejko

Morąg , Dworcowa 11

Podziel się