Artykuł sponsorowany Metody i techniki pracy fizjoterapeutów z pacjentami

Metody i techniki pracy fizjoterapeutów z pacjentami

Fizjoterapia, choć najczęściej kojarzona jest z terapią manualną, oferuje wiele metod pracy z pacjentami. Są one dobierane na podstawie schorzeń i wyników – tak, aby jak najlepiej działać na chorego. Fizjoterapia może stanowić samodzielną metodę leczenia lub być uzupełnieniem farmakoterapii oraz uzupełnieniem leczenia operacyjnego. Często staje się ona również podstawą rehabilitacji i profilaktyki.

Terapia manualna i metoda PNF

Terapia manualna jest jedną z najpopularniejszych form pracy fizjoterapeutów. W tej terapii wykorzystują oni przede wszystkim swoje dłonie. Posługują się profesjonalnymi technikami diagnostyczno-leczniczymi pozwalającymi na wykrywanie oraz leczenie zaburzeń dotykających mięśnie, więzadła oraz stawy. Ponadto umożliwiają leczenie nieprawidłowych wzorców postawy, a także złych wzorców oddechowych i ruchowych. W terapii manualnej stosuje się różnorodne techniki, wśród których można wyróżnić manipulacje, mobilizacje, ślizgi, trakcje, rozciąganie mięśni czy też funkcyjny masaż tkanek miękkich. Z kolei proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, zwane metodą PNF, skupia się na odzyskiwaniu utraconych oraz kształtowaniu zaburzonych umiejętności ruchowych. Wzoruje się ona na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. Terapia PNF zajmuje się między innymi rehabilitacją po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego, pomaga pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, skoliozami, a także osobom, które złamały kości czy miały wstawioną endoprotezę biodra lub kolana.

Kinesiotaping oraz FTM

Kinesiotaping inaczej nazywany jest plastrowaniem dynamicznym. W tej metodzie wykorzystuje się specjalistyczne kolorowe plastry, którymi okleja się bolące lub narażone na kontuzje miejsca. Choć terapia popularna jest szczególnie wśród sportowców, pozwala poradzić sobie z wieloma schorzeniami dotykającymi każdą osobę. Wśród tych schorzeń znajdują się: bóle pourazowe, pooperacyjne, zespoły bólowe kręgosłupa oraz bóle reumatyczne — mówi specjalista zatrudniony w Centrum Fizjoterapii ProFiz Paweł Prochwicz działającym w Krakowie. Dużą popularnością cieszy się funkcjonalny trening medyczny (FTM), który jest odmianą treningu specjalistycznego. Pozwala on przede wszystkim na zwiększenie motorycznej kontroli ciała. Do jego prowadzenia potrzebna jest wiedza zarówno z zakresu sportu, jak i rehabilitacji. Wskazany jest on po różnego rodzaju złamaniach, skręceniach czy też przy przewlekłych bólach kręgosłupa. Warto zdecydować na trening również po wstawieniu endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas