Artykuł sponsorowany Czym jest paradontoza i jak ją leczyć?

Czym jest paradontoza i jak ją leczyć?

Paradontoza, zwana także zapaleniem przyzębia, dotyka średnio ponad połowę naszego społeczeństwa w wieku od 35 do 74 lat, a u około 20 proc. osób wymagane są poważne działania i specjalistyczna pomoc ze względu na zaawansowanie stanu zapalnego. Warto jednak wiedzieć, że jest to problem nie tylko naszej jamy ustnej, ale także całego ciała. Paradontoza może bowiem doprowadzić do takich schorzeń jak miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Zapalenie przyzębia – objawy

Objawy, które powinny nas zaniepokoić i mogą oznaczać paradontozę, to przede wszystkim krwawienie z dziąseł, ból, nabrzmienie, obnażenie szyjek zębów, nadwrażliwość oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Symptomy chorobowe mogą być jednak wielorakie i różne w zależności od pacjenta, dlatego też nigdy nie powinniśmy oczekiwać na pogłębienie się pierwszych problemów. Należy zdawać sobie sprawę, że paradontoza to już nie tylko przypadłość osób starszych, a wystąpienie wspomnianych dolegliwości obserwuje się przede wszystkim u osób zaniedbujących higienę jamy ustnej, u palaczy oraz cukrzyków. Ponadto jak informują specjaliści z gabinetu stomatologicznego Dent-Estetica, często pacjenci trafiają do dentysty z bardzo zaawansowanym stanem tej przypadłości, choć nie oznacza to, że nie można im pomóc. Jeśli jednak zauważmy jakiekolwiek niepokojące sygnały, nie warto zwlekać.

Leczenie paradontozy

W przypadku 95 proc. pacjentów zapalenie dziąseł jest w pełni odwracalne, choć tylko przy skorzystaniu z pomocy specjalistycznego gabinetu stomatologicznego, gdzie można leczyć paradontozę. Proces ten rozpoczyna się od oceny poziomu zaawansowania choroby, do którego na następnym etapie dopasowywane są odpowiednie metody leczenia. Najczęściej jednym z pierwszych kroków jest scaling polegający na usuwaniu kamienia, a także oczyszczenie kieszonek przyzębnych w których gromadzą się szkodliwe bakterie. Proces leczenia, które przyniosło pozytywne efekt nie zwalnia nas jednak z późniejszego dbania o zęby, gdyż paradontoza ma tendencję do nawracania.

Prewencja

Jeśli wystąpiły u nas problemy z paradontozą, nie wystarczy wyleczenie i zapomnienie o problemie. Będziemy musieli skupić się na podjęciu odpowiednich działań, w tym na szczególnym dbaniu o stan jamy ustnej. Podstawą w tym przypadku jest dokładne mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie delikatnych przyrządów do czyszczenia przestrzeni miedzy zębami oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa, mające na celu zapobieżenie ponownemu wystąpieniu dolegliwości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas