Artykuł sponsorowany Jak dbać o zęby mleczne?

Jak dbać o zęby mleczne?

O higienę jamy ustnej małego dziecka musimy dbać od pierwszych miesięcy jego życia. Ząbkowania oczywiście nie da się przeoczyć, a 3-letnie dziecko ma już 20 zębów – są to ustawione po 10 w łuku górnym i dolnym zęby mleczne, „mleczaki”. Ich korony są mniejsze i niższe niż w zębach stałych, ale korzenie w stosunku do korony są węższe i dłuższe. W naszym artykule przyjrzymy się, jak dbać o zęby mleczne – jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej młodego człowieka i jak myć zęby mleczne, a także opowiemy o stomatologii dziecięcej w kontekście dbałości o zęby.

Mycie zębów mlecznych

Bezzębną jamę ustną niemowlęcia myjemy za pomocą wilgotnego gazika nawiniętego na palec, najlepiej zwilżonego naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. To pewne, że nie potrzebujemy ani szczoteczki, ani żadnej pasty do zębów. Gdy wyrżną się pierwsze zęby, czyścimy je już szczoteczką – musi być dopasowana wielkością i kształtem do jamy ustnej malucha, mieć odpowiednio miękkie włosie. Jeśli chodzi o pastę do zębów, możemy spotkać się niestety z krążącym mitem, że do czyszczenia zębów mlecznych używamy pasty bez fluoru. Do mycia zębów mlecznych używamy pasty z fluorem o odpowiednim stężeniu dla wieku dziecka. Na początku wystarczy nam dosłownie odrobina pasty, którą z czasem zwiększamy; na początku pozostałość pasty do zębów powinniśmy usuwać z jamy ustnej wilgotnym gazikiem – robimy tak do momentu, gdy dziecko nauczy się wypluwać nadmiar. Kolejny etap to oczywiście nauczenie dziecka, jak samodzielnie myć zęby. To nasz obowiązek.

Stomatologia dziecięca – wykonywane zabiegi

Trzeba wyraźnie podkreślić, że dbanie o zęby mleczne to nie tylko ich właściwe i regularne mycie. To także stomatologia dziecięca. I tu bardzo ważna uwaga: wizyty u stomatologa z dzieckiem powinny być regularne, absolutnie nie możemy pozwolić sobie na odwiedzanie dentysty tylko w razie nagłych problemów. Jak mówią nam specjaliści z gabinetu stomatologicznego ES Dentica w Tychach, standardowo raz na 3 miesiące należy przeprowadzać u dzieci zabieg lakierowania zębówStomatolog dla dzieci oferuje także inne ważne zabiegi. To lakowanie bruzd, leczenie zębów mlecznych, zakładanie opatrunków w zębach mlecznych (wykonywane w przypadku zębów, w których próchnica sięga głębiej – po trzech miesiącach opatrunek jest zdejmowany, a ubytek uzupełniany), lapisowanie, czyli impregnacja zębów mlecznych za pomocą azotanu srebra, gdy są zbyt zniszczone przez próchnicę, by założyć wypełnienie oraz ekstrakcja zębów mlecznych, gdy są zbyt zniszczone, by dało się je odbudować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas