Artykuł sponsorowany Czym jest nadżerka i jak się ją rozpoznaje?

Czym jest nadżerka i jak się ją rozpoznaje?

Wiele kobiet nie wie o tym, że ma nadżerkę szyjki macicy. Zgłaszają się do ginekologa z powodu dolegliwości, które można przypisać różnym chorobom ginekologicznym oraz infekcjom intymnym. Warto wiedzieć, jak przebiega proces diagnozy nadżerki i jakie są sposoby jej leczenia. Co ważne, nieleczona nadżerka może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy.

Jak powstaje nadżerka szyjki macicy?

Nadżerka powstaje przez uszkodzenie ciągłości nabłonka szyjki macicy. Uszkodzone tkanki są zaczerwienione i mają nieregularny kształt. Ta drobna ranka nie powoduje bezpośrednich dolegliwości bólowych, jednak może być przyczyną krwawień i plamień międzymiesiączkowych, upławów o nieprzyjemnym zapachu, bólów podbrzusza i pleców. Uszkodzony nabłonek nie jest w stanie zagoić się samoczynnie – nadżerka powoduje stan zapalny i należy ją leczyć, by nie doprowadzić do komplikacji lub rozwoju nowotworu.  Przyczyny powstawania nadżerek to m.in. urazy mechaniczne, nieleczone infekcje, a także zaburzenia hormonalne. Nadżerka może rozwinąć się u kobiet, które niedawno rodziły, a także u tych, które mają za sobą kilka porodów. Ryzyko pojawienia się nadżerki wzrasta również u kobiet, które miały wielu partnerów seksualnych.

Jak diagnozuje się nadżerkę?

Nadżerkę może wykryć lekarz podczas padania ginekologicznego, jednak dokładna ocena zmiany nabłonka możliwa jest dzięki cytologii oraz kolposkopii.

Jednym z podstawowych badań wykonywanych w celu zdiagnozowania nadżerki jest cytologia. W przypadku, gdy jej wyniki są niejednoznaczne, przeprowadzana jest kolposkopia. To badanie pozwala na natychmiastową ocenę stanu nabłonka. Lekarz wprowadza do pochwy kolposkop, który jest podłączony do monitora. Dzięki możliwości znacznego przybliżenia obrazu można na miejscu ocenić rozmiar i rodzaj zmiany chorobowej – tłumaczy ginekolog z Białegostoku. 

Niekiedy wykonuje się także posiew. Polega on na pobraniu szpatułką śluzu z pochwy i wysianie go na odpowiednim podłożu. Efektem tego działania jest powstanie kolonii bakterii, wirusów lub grzybów, co pozwala na określenie, jaki rodzaj leczenia powinien zostać zaimplementowany.

Jakie są metody leczenia nadżerki?

Dostępne są różne metody leczenia nadżerek. Dobiera się je indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień rozwoju schorzenia oraz stan zdrowia pacjentki. Nadżerkę można leczyć zachowawczo, stosując tabletki lub globulki dopochwowe, działające przeciwzapalnie. Rodzaj stosowanych środków farmakologicznych jest zależny m.in. od typu infekcji. Zachowawczą metodą leczenia nadżerek jest również koagulacja chemiczna. Specjalny preparat zostaje nałożony na zmienioną chorobowo tkankę i powoduje jej obumieranie. Nabłonek sam się regeneruje po pewnym czasie.

Zabiegowe metody leczenia nadżerek wykorzystują nowoczesne urządzenia, które minimalizują czas samego zabiegu, jak i dyskomfort pacjentki. Okres rekonwalescencji może trwać od kilku tygodni do miesiąca. Często wykonywanym zabiegiem jest fotokoagulacja, podczas której wykorzystuje się laser do usunięcia zmienionego nabłonka. W leczeniu nadżerek sprawdza się również krioterapia, czyli wymrażanie nabłonka ciekłym azotem. Nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem jest elektrokonizacja. Lekarz za pomocą prądu o niskim napięciu usuwa fragment nabłonka szyjki macicy, który może zostać przekazany do badania mikroskopowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas