Artykuł sponsorowany Leczenie mięśniaków macicy – poznaj możliwości współczesnej farmakologii

Leczenie mięśniaków macicy – poznaj możliwości współczesnej farmakologii

Mięśniaki macicy to problem, który w teorii może dotknąć praktycznie każdą kobietę, bez względu na wiek, jednakże szczególnie często rozwijają się one u kobiet w wieku rozrodczym. Mięśniaki stanowią najczęściej łagodne zmiany o charakterze nowotworowym, przy czym choć postępowanie w ich przypadku polega zazwyczaj na obserwacji, to niekiedy konieczne jest również podjęcie leczenia, które coraz częściej, zamiast tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, przyjmuje formę farmakologiczną.

Kilka słów o mięśniakach macicy

Jednym z podstawowych elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe, które z jednej strony umożliwiają np. zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, z drugiej zaś strony w warunkach patologicznych w strukturach tych może dochodzić do nadmiernego rozrostu ich komórek, skutkiem czego jest pojawienie się mięśniaków, czyli łagodnych guzów umiejscowionych na ściankach macicy. Niestety przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca poznane, jednakże można wyróżnić kilka czynników, które mają wpływ na ich rozwój, a są to zaburzenia w gospodarce hormonalnej, czynniki genetyczne, czy problemy z równowagą chemiczną w ludzkim organizmie. Nie da się tu też pominąć faktu, że w większości przypadków twory te wykrywane są przypadkowo (ponieważ zazwyczaj mają przebieg bezobjawowy), przy czym wykryte powinny one być pod stałą kontrolą ginekologa, takiego jak np. Rafał Szyller Prywatny Gabinet Lekarski Rafał Szyller Ginekolog Położnik. Warto jednak mieć świadomość, że na obecność mięśniaka macicy mogą wskazywać różne objawy, w tym także obfite oraz przedłużające się krwawienia menstruacyjne, wzdęcia lub zaparcia, uczucie pełności bądź ból w podbrzuszu, plamienie między miesiączkami, a także ucisk w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz ucisk na pęcherz moczowy lub odbytnicę.
Mięśniaki macicy mogą występować pojedynczo, jednakże zdecydowanie częściej występują jako twory o charakterze grupowym, które w zależności od umiejscowienia podzielić można na podsurowicówkowe (znajdujące się na powierzchni macicy, od strony jamy brzusznej), podśluzówkowe (umiejscowione tuż pod błoną śluzową macicy) lub śródścienne (znajdujące się w ścianie macicy). Niekiedy także tworzą się rzadsze odmiany, takie jak mięśniak uszypułowany, szyjkowy oraz międzywięzadłowy.

Leczenie mięśniaków macicy – kiedy sięgnąć po farmokologię?

Zdecydowana większość mięśniaków wykrywana jest się w czasie wizyt u ginekologa, podczas przezpochwowych badań ultrasonograficznych, zaś leczenie mięśniaków macicy może przebiegać w sposób chirurgiczny lub farmakologiczny, przy czym dobór odpowiedniej metody leczenia zależy przede wszystkim od wieku pacjentki, rodzaju mięśniaka, przyczyny jego powstania oraz nasilenia objawów. Nie da się tu nie wspomnieć, że choć niezwykle często stosowaną metodą leczenia mięśniaków jest leczenie operacyjne (od histerektomii, czyli usunięcia macicy, poprzez miomektomię, czyli wyłuszczenie mięśniaków, po operacje laparoskopowe, histereskopię, czy embolizację tętnic macicznych), to coraz lepsze efekty przynosi także leczenie farmakologiczne, które przede wszystkim ma za zadanie obniżenie stężenia estrogenu, sprawiając że guz wyraźnie zmniejsza swoją objętość oraz ustępują uciążliwe objawy. Metoda farmakologiczna polecana jest szczególnie w przypadku młodych pacjentek, które planują ciążę. Należy jednak pamiętać, że okres leczenia farmakologicznego nie powinien przekraczać 6 miesięcy, co wynika z ryzyka pojawienia się postępującej demineralizacji kości, związanej ze spadkiem poziomu estrogenów.

Mięśniaki macicy, nawet w przypadku formy łagodnej i braku uciążliwych objawów, muszą być pod stałą kontrolą i obserwacją ginekologa. Umożliwi to podjęcie odpowiednich działań zapobiegających dalszemu rozwojowi mięśniaków, w tym również rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, które pozwoli na zlikwidowanie objawów i samego mięśniaka, bez potrzeby zastosowania poważniejszych ingerencji chirurgicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter