Artykuł sponsorowany W którym tygodniu ciąży wykonuje się pierwsze badanie USG?

W którym tygodniu ciąży wykonuje się pierwsze badanie USG?

Ciąża jest dla wielu kobiet najpiękniejszym okresem w życiu, pełnym emocji i oczekiwania. Każdy rodzic chce, aby narodzone dziecko było w pełni zdrowe i sprawne. Z tego powodu tak ważne są regularne kontrole i wykonywanie badań, przede wszystkim USG. Dzięki niemu można zobaczyć, jak rozwija się i rośnie płód, ale też wykryć ewentualne nieprawidłowości. Podpowiadamy, w którym tygodniu ciąży powinno odbyć się pierwsze badanie ultrasonograficzne.

Charakterystyka badania USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne należy do badań przesiewowych i nieinwazyjnych. Oznacza to, że jego wykonie nie stwarza zagrożenia zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu. Badanie USG polega na obrazowaniu wnętrza jamy macicy, a więc wszystkich jej struktur, łożyska oraz płodu przy pomocy głowicy, na którą nanosi się specjalny żel. Dzięki niemu możliwe jest odbicie fal ultradźwiękowych, a tym samym zobrazowanie macicy na ekranie ultrasonografu.

Głównym celem tego badania jest zminimalizowanie skutków wynikających z braku rozpoznania wady genetycznej, niedojrzałości płodu lub zaburzeń wewnątrzmacicznych.

Specjaliści z Centrum Medycznego MAMI wyjaśniają: Wykonywanie badań USG pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich działań. Dzięki nim przyszła mama może zobaczyć swoje dziecko, dowiedzieć się, w jaki sposób się rozwija oraz poznać jego płeć.

Pierwsze badanie USG w ciąży

Przesiewowe badanie ultrasonograficzne w Polsce rekomenduje się dla każdej ciężarnej kobiety. Wykonuje je lekarz ginekolog, a diagnostyka często jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aktualne rekomendacje mówią, że pierwsze badanie USG powinno mieć miejsce jeszcze przed 10. tygodniem ciąży, czyli bezpośrednio po tym, gdy kobieta dowie się o swoim stanie. Pierwsze badanie ultrasonograficzne z zasady wykonuje się sondą dopochwową. Jego celem jest:

  • uwidocznienie jaja płodowego,
  • ocena wieku ciążowego (tygodnia ciąży i spodziewanego terminu porodu),
  • ocena obecności pęcherzyka ciążowego,
  • ocena liczby zarodków, kosmówek i owodni (możliwa ciąża bliźniacza),
  • ocena pęcherzyka żółtkowego,
  • ocena obecności zarodka,
  • ocena narządów rozrodczych kobiety.

Kolejne badania USG w ciąży

Drugie badanie ultrasonograficzne wykonuje się między początkiem 11. a końcem 13. tygodnia ciąży. W tym czasie lekarz może posłużyć się sondą dopochwową lub brzuszną. Badania USG w późniejszych okresach ciąży obejmują 18 – 22 oraz 28 – 32 tydzień ciąży. Już w drugim badaniu można ocenić czynność serca płodu, a także najważniejsze wymiary ciała. W USG bardzo ważna jest analiza poszczególnych struktur anatomicznych, przede wszystkim serca, nerek oraz układu nerwowego pod kątem nieprawidłowości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas