Artykuł sponsorowany Tabletka dzień po – co powinnaś o niej wiedzieć?

Tabletka dzień po – co powinnaś o niej wiedzieć?

Tabletka dzień po to jedna z metod „awaryjnej” antykoncepcji stosowana po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub podejrzeniu, że metoda zabezpieczenia mogła być nieskuteczna. Jej celem jest zapobieganie owulacji lub zapłodnieniu. Skuteczność pigułki po określa się za pomocą odsetka unikniętych zapłodnień. Sprawdź, o czym powinnaś wiedzieć przed zażyciem tego środka.

Czym jest tabletka dzień po?

Antykoncepcja postkoitalna powinna być traktowana jako wyjście awaryjne i stosowana tylko wtedy, gdy jest to konieczne (niezależnie od dnia cyklu). Jak wyjaśnia ginekolog ze Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej dr n. med. Mateusza Zamłyńskiego, do zapłodnienia dochodzi podczas dni płodnych oraz przez pewien czas po owulacji. Plemniki mogą przetrwać w układzie rozrodczym nawet kilka dni, skutkiem czego komórka jajowa może zostać zapłodniona nawet kilka dni po stosunku. Po przyjęciu tabletki po substancje zawarte w preparacie usuwają lub hamują wydzielanie hormonu luteinizującego, co powoduje zablokowanie owulacji. Antykoncepcja ratunkowa nie ma właściwości przeciwimplantacyjnych, dlatego nie zadziała w momencie gdy doszło do zapłodnienia komórki jajowej.

Kiedy można zażyć tabletkę dzień po?

Tabletka dzień po może być stosowana w określonych sytuacjach, takich jak: gwałt, seks bez zabezpieczeń, niewłaściwe użycie antykoncepcji czy nieskuteczność zastosowanych metod. W niektórych, uzasadnionych medycznie, przypadkach lekarz może odmówić wypisania recepty. Dotyczy to przede wszystkim kobiet karmiących piersią, chorujących na astmę, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe czy ciężką niewydolność wątroby. Warto przy tym zaznaczyć, że pigułka po jest preparatem hormonalnym, który może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, wywołując przez to działania niepożądane. Uwaga! Pomimo że ta metoda antykoncepcji cieszy się dużą skutecznością, ryzyko zajścia w ciążę wynosi 2 procent. Istotne znaczenie dla efektywności antykoncepcji doraźnej ma faza cyklu miesiączkowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas