Artykuł sponsorowany Czy można zapobiegać alergii?

Czy można zapobiegać alergii?

Choroby alergiczne już na stałe wpisały się w krajobraz współczesności. Różne statystyki wskazują różne wartości, jednak uznaje się, że około 30% populacji krajów rozwiniętych ma lub miała alergię, w tym aż 75% z nich to mieszkańcy miast. Naturalne jest więc pytanie, czy można zapobiegać alergii? Czy można ochronić siebie lub swoje dzieci przed tą chorobą?

Przyczyny alergii

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na określone związki (np. pyłki drzew, kurz, produkty spożywcze), która prowadzi do wielu reakcji w organizmie i powstania charakterystycznych objawów alergii, między innymi kataru siennego, pieczenia oczu, uczucia ogólnego zmęczenia, wysypki na skórze lub dolegliwości pokarmowych (w przypadku alergii pokarmowych). Mimo że alergie są bardzo rozpowszechnione w krajach rozwiniętych, mechanizm ich powstawania nie jest do końca poznany - wiadomo, że pewne okoliczności sprzyjają jej powstawaniu, np.:

  • Geny. W przypadku, gdy obydwoje rodziców ma alergie, prawdopodobieństwo, że będzie ją miało dziecko wynosi ponad 50%.
  • Dym papierosowy. Palenie papierosów w ciąży i po urodzeniu dziecka sprzyja wystąpieniu u niego alergii.
  • Sterylne środowisko wychowawcze. Nadmierna czystość w domu sprawia, że układ odpornościowy dziecka nie rozwija się prawidłowo.
  • Zanieczyszczenia powietrza, wody itp. W niektórych regionach czyste powietrze stało się luksusem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Toksyny obecne w powietrzu, wodzie, żywności mogą nasilać reakcje alergiczne, bądź też je wywoływać.

Jak zapobiegać alergii?

Osoby dorosłe, które zauważyły u siebie objawy, powinny jak najszybciej zwrócić się do lekarza alergologa, w celu diagnozy i leczenia alergii. W przypadku dzieci rodzice mają dużo większe możliwości działania w zapobieganiu chorób alergicznych. Można to robić w zasadzie od pierwszych chwil maluszka na świecie - karmiąc dziecko piersią. Młode mamy powinny też pamiętać o zdrowej diecie, rezygnacji z palenia papierosów, unikania miejsc, w których jest obecny dym papierosowy. Duże znaczenie ma także środowisko, w którym dziecko się wychowuje - obecność kota lub psa, niezbyt sterylne otoczenie, częste spacery na świeżym powietrzu wspomagają układ immunologiczny w prawidłowym rozwoju. Stosując się do tych zaleceń, można realnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby.

Wizyty u alergologa

Podejrzewając alergię u siebie lub dziecka nie ma co zwlekać - należy udać się do alergologa np. Ryszarda Kozłowskiego z Prywatnego Gabinetu Lekarskiego z Gorzowa Wielkopolskiego. Szybka diagnoza pozwoli zastosować odpowiednie leczenie i uniknąć przykrych dolegliwości. Niestety zaniedbanie alergii może mieć konsekwencje zdrowotne - może doprowadzić do astmy oskrzelowej, natomiast przewlekły katar sienny może spowodować zapalenie zatok i ucha środkowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas