Artykuł sponsorowany Jak należy leczyć astmę oskrzelową?

Jak należy leczyć astmę oskrzelową?

Statystyki wskazują, że na astmę oskrzelową cierpi nawet 1,5% populacji, z czego aż 30% tej grupy to dzieci. Na rozwój choroby ma wpływ wiele elementów w tym niekorzystne czynniki środowiskowe, których ograniczenie lub całkowita eliminacja są podstawowym krokiem do radzenia sobie z uciążliwymi objawami. Jakie działania można podjąć w przypadku zdiagnozowania astmy oskrzelowej?

Jakie są główne objawy astmy oskrzelowej?

Choroba ta dotyczy dróg oddechowych i objawia się m.in. kaszlem, uciskiem i nagłymi atakami duszności, które ustępują najczęściej dopiero po przyjęciu lekarstw. Częstym problemem będącym wynikiem astmy jest także zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny, który u chorego doprowadza do zadyszki i szybszego męczenia się. Choć astma oskrzelowa może pojawiać się przy wykonywaniu intensywnych ćwiczeń, to specjaliści zwracają uwagę, że lekka aktywność jest nieodzowna dla zachowania zdrowia.

Jak leczy się astmę oskrzelową?

Choroba ta jest przewlekła co oznacza, że niemożliwe jest jej całkowite wyleczenie. Można jednak podjąć szereg działań, które pozwolą na ograniczenie nieprzyjemnych ataków i znacząco poprawią komfort życia. Pierwszym krokiem jest przyjmowanie wziewnych leków, które docierają bezpośrednio do oskrzeli chorego i zazwyczaj są to preparaty łagodzące stany zapalne. Leki nie przyniosą jednak oczekiwanych efektów, jeśli pacjent nie zmieni diametralnie swojego stylu życia. Oczywistym krokiem w przypadku zdiagnozowania astmy oskrzelowej jest przede wszystkim rzucenie palenia, nikotyna bowiem dodatkowo drażni błonę śluzową w oskrzelach i sprzyja stanom zapalnym. Kolejnym elementem jest unikanie miejsc zadymionych i wilgotnych, a także tych, w których występuje grzybnia i pleśń. Jedną z procedur wspomagających może być także wykrywanie alergii na pyłki oraz sierść zwierząt, co może pomóc pacjentowi w wyeliminowaniu szkodliwych bodźców wzmacniających ataki astmy oskrzelowej.

Inne czynniki mające wpływ na ataki astmy

Jak przyznaje lekarz Marta Gronkiewicz, prowadząca gabinet alergologiczny w Pruszczu Gdańskim, bardzo duże znaczenie ma także zadbanie o środowisko domowe, w tym unikanie alergenów, przede wszystkim roztoczy znajdujących się w kurzu. W tym celu warto regularnie (najlepiej co 2 tygodnie) prać pościel, wyeliminować kwiaty doniczkowe z sypialni oraz zaaranżować dekoracje w domu tak, aby maksymalnie ograniczyć osadzające się drobiny.

Astma oskrzelowa może różnić się stopniem nasilenia w zależności od chorego, dlatego dobry lekarz alergolog dokładnie zbada pacjenta i opracuje indywidualny, szyty na miarę plan leczenia, dopasowany do stylu życia danej osoby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas