Artykuł sponsorowany Ćwiczenia w kombinezonie DUNAG 02

Ćwiczenia w kombinezonie DUNAG 02

Rodzajów terapii ortopedycznych, neurologicznych i psychoruchowych dla dzieci jest wiele. Ich dobór zależy od rodzaju schorzenia, wieku małego pacjent oraz jego możliwości. Popularna jest m.in. metoda NDT-Bobath, metoda Vojty czy metoda PNF. Świetne rezultaty m.in. przy niwelowaniu opóźnień rozwoju motorycznego przynoszą również ćwiczenia w kombinezonach DUNAG 02. W Polsce posiadają je tylko najlepsze ośrodki rehabilitacji dla dzieci.

Czym jest kombinezon DUNAG 02?

Kombinezon DUNAG 02 zwany jest inaczej ortezą dynamiczną, która składa się ze specjalnych spodenek, kamizelki, a także uchwytów na kolanach i stopach. Na całym kombinezonie do ćwiczeń rozmieszczone są również specjalne gumowe naciągi, które dostosowane są precyzyjnie do napięcia mięśniowego pacjenta. To one służą do normalizacji właśnie napięcia mięśni oraz do poprawy równowagi ciała i jej asymetrii. Kombinezon DUNAG ma zatem wspomagać proprioceptywnie cały układ ruchowy dziecka, które uczy się dzięki temu prawidłowych wzorców ruchowych.

W uproszczeniu można mówić również o tym, że DUNAG 02 obciąża ciało pacjenta siłami podobnymi do sił grawitacji. Różnicą rehabilitacji przy użyciu kombinezonów dynamicznych w porównaniu z alternatywnymi metodami jest to, że oparta jest ona o teorię rozwoju i treningu siły. Organizm niepełnosprawnego dziecka jest podczas ćwiczeń traktowany jak pełnosprawnej osoby. Bez ortezy nie byłoby to jednak możliwe.

Cele i wyniki rehabilitacji DUNAG 02

Celem rehabilitacji przy użyciu kombinezonu dynamicznego jest przede wszystkim zwiększenie siły i wytrzymałości układu ruchowego dziecka. Ważna jest normalizacja napięcia mięśniowego, a także samo zwiększenie aktywności zakresu ruchowego. Ćwiczenia redukują patologiczne odruchy, przywracają prawidłową postawę i wzór ruchu, a także zapewniają stabilizację ciała. Pomagają one również we wspomaganiu osłabionych mięśni. Kombinezon wpływa także na usprawnienie układu oddechowego.

Podkreślić warto również to, że terapia DUNAG 02 świetnie stymuluje pracę centralnego układu nerwowego, wpływając na układ błędnikowy oraz poprawiając płynność mówienia. Dochodzi również do znacznej stymulacji sensorycznej. Uogólniając, można zatem stwierdzić, iż kombinezony dynamiczne polepszają proprioceptory, czyli receptory czucia głębokiego. One występują zaś w mięśniach szkieletowych, ścięgnach i stawach, na które w dużym stopniu działają ćwiczenia w specjalnych kombinezonach terapeutycznych.

Wskazania do zastosowania kombinezonu

Wskazaniem do zastosowania kombinezonu są przede wszystkim urazy mózgu, udary, choroby układu nerwowo-mięśniowego, przepuklina rdzeniowo-oponowa, a także opóźnienia rozwoju motorycznego. Fizjoterapeuci NZOZ REVITA wykorzystują również ćwiczenia ortezami DUNAG 02 przy dziecięcym porażeniu mózgowym. Plan terapeutyczny zawsze jest zindywidualizowany, a metoda ta może być łączona z innymi systemami rehabilitacji (PNF, Bobath, Terapia Manualna, Kinesiotaping, Thera Band, elementy Integracji Sensorycznej). Najczęściej kombinezony są stosowane dla dzieci po 3 roku życia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas