Artykuł sponsorowany Badania z medycyny pracy i psychologiczne dla osób pracujących na wysokości

Badania z medycyny pracy i psychologiczne dla osób pracujących na wysokości

Praca na wysokości jest jedną z najbardziej niebezpiecznych. W celu zapewniania bezpieczeństwa pracowników pracodawca jest zobowiązany do zapewniania odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, instruktażu i bezpośredniego nadzoru nad tymi pracami. Kluczowe są również badania z medycyny pracy i badania psychologiczne, które sprawdzają stan zdrowia pracownika i oceniają jego zdolność do pracy na wysokości.

Badania dla osób pracujących na wysokościach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba pracująca na wysokości powinna odwiedzić neurologa, laryngologa, okulistę i diabetologa, a badanie obejmuje również kontrolę poziomu cukru we krwi. Opinie wystawione przez tych lekarzy są podstawą do wystawienia zaświadczenia o możliwości wykonywania pracy na wysokości w danym miejscu pracy. Bez nich niemożliwe jest podjęcie pracy. Jednak to jeszcze nie wszystko. Czasem jest wymagane również badanie psychologiczne.

Badania psychologiczne

Badania psychologiczne (psychotesty) powinni przeprowadzić psycholodzy posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Celem takiego badania jest diagnostyka intelektu, osobowości, czasu reakcji, widzenia przestrzennego. Badanie nie jest trudne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Składa się ono z trzech części:

  • Rozmowy z psychologiem.
  • Części aparaturowej (jej celem jest ocena refleksu i koordynacji wzrokowo-ruchowej).
  • Części testowej (jej celem jest ocena procesów poznawczych, sprawności intelektualnej i poziomu lęku).

Badania powinny być wykonane rzetelnie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Dla kogo badanie?

Zgodnie z przepisami już praca na wysokości powyżej jednego metra od podłoża jest uznawana za pracę na wysokości. Jednak badania psychologiczne wykonuje się przede wszystkim dla przedstawicieli poniższych zawodów:

  • operatorów wózków widłowych,
  • operatorów suwnic,
  • osób pracujących na wysokości,
  • górników i ratowników górniczych,
  • operatorów koparek i innych maszyn. 

Badania wysokościowe w przypadku osób pracujących na wysokości powyżej trzech metrów wykonuje się zwykle co dwa-trzy lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia - co roku.

Gdzie można wykonać psychotesty?

Badania psychologiczne warto wykonać w profesjonalnej pracowni psychotechnicznej, takiej jak Kam Med Jacek Kamiński. Kadra pracowni składa się z wykwalifikowanych i doświadczonych psychologów, którzy szybko, rzetelnie, kompleksowo i w przyjaznej atmosferze wykonują niezbędne badania psychologiczne. Usługi są skierowane dla osób z Krakowa i okolic.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas