Artykuł sponsorowany Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników - jaki jest ich cel?

Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników - jaki jest ich cel?

Każda osoba, która podejmuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, musi stawić się na wizycie u lekarza medycyny pracy. Specjaliści z tej dziedziny sprawują opiekę zdrowotną nad pracownikami ze wszystkich sektorów przemysłu. Wykonują u nich badania wstępne, okresowe i kontrolne. Jaki jest ich cel? Kto za to płaci? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego pracownik musi poddać się badaniom wstępnym?

Kwalifikacje zdrowotne pracownika są tak samo ważne jak jego kompetencje i doświadczenie zawodowe. Zanim podwładny zacznie wypełniać obowiązki na nowym stanowisku, należy sprawdzić, czy stan jego zdrowia, pozwala mu na pracę w wybranym zawodzie. I właśnie w tym celu przeprowadza się wstępne badania pracownicze. Zakres tych badań ustala lekarz medycyny pracy, na podstawie dokumentu dostarczonego mu przez pracodawcę. W piśmie wyszczególnione są wszystkie potencjalnie negatywne dla zdrowia czynniki, na które będzie narażony pracownik. Po rozmowie z lekarzem i przeprowadzeniu pakietu badań pracownik otrzymuje zaświadczenie lekarskie, które upoważnia go do podjęcia pracy. Dokument ten trafia do akt osobowych pracownika i stanowi dowód, że u podwładnego nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku. Co w sytuacji, gdy lekarz medycyny pracy takie przeciwwskazania stwierdzi? Pacjent może się odwołać od tej decyzji i poprosić o ponowne wykonanie badań. Jeżeli jednak ich wynik będzie identyczny, pracodawca będzie musiał skierować pracownika na inne, mniej obciążające fizycznie, stanowisko.

Po co wykonuje się badania okresowe?

Jak informuje specjalista z gabinetu Auto-Sugestia - badania okresowe służą profilaktyce zdrowotnej pracowników. Wykonuje się je średnio co 2-4 lata, w zależności od zajmowanego stanowiska i charakteru warunków szkodliwych panujących w środowisku pracy. W czasie badań okresowych lekarz medycyny pracy ma szansę sprawdzić, czy rodzaj wykonywanej pracy, nie spowodował u pracownika niekorzystnych zmian zdrowotnych. To także dobra okazja do rutynowej kontroli stanu zdrowia pacjenta. Jeśli wynik badań okresowych będzie pomyślny, pracownik bez przeszkód może kontynuować swoją pracę. Jeżeli zaś specjalista zaobserwuje jakieś niepokojące zmiany, może zasugerować zmianę stanowiska lub zdecydować o konieczności częstszych badań.

Jaki jest cel badań kontrolnych?

Badania kontrolne przeprowadza się u pracowników, którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Pracodawca musi się upewnić, że podwładny po długotrwałej chorobie lub urazie, jest w stanie wrócić do swoich obowiązków zawodowych. Kieruje go więc ponownie na badania do lekarza medycyny pracy. Na koniec warto wyjaśnić, kto pokrywa koszt badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Prawo pracy mówi o tym jasno – pracodawca. On też dokonuje wyboru placówki medycznej, w której podwładny może się przebadać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas