Artykuł sponsorowany Depresja – objawy i leczenie

Depresja – objawy i leczenie

Według badania EZOP, już 3 procent Polaków cierpi na depresję. Ekspertyzy WHO wskazują, że do 2030 roku będzie to najbardziej powszechna choroba. Dzisiaj zajmuje czwarte miejsce, po przypadłościach związanych z kręgosłupem, anemii oraz dolegliwościach płucnych. Kiedy pojawia się depresja, w jaki sposób można ją rozpoznać i najważniejsze – czy da się ją wyleczyć?

Co to jest depresja?

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które może powodować niesprawność oraz niezdolność do wykonywania pracy. Częściej dotyka kobiety. Niektórzy zmagają się z pojedynczymi objawami, u innych pojawia się w swojej pełnej postaci, ale zawsze wymaga leczenia. Dlaczego ludzie chorują na depresję?

Powodów może być wiele, to schorzenie mające wielopłaszczyznowe podłoże. Istotną rolę pełnią czynniki genetyczne, nie bez znaczenia są też czynniki psychospołeczne. Wedle hipotezy biochemicznej z kolei, depresja jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu limbicznego, który kieruje naszymi zachowaniami, popędem seksualnym, agresją, instynktem macierzyńskim oraz reakcjami obronnymi. Do stanów obniżonego nastroju mogą także przyczynić się przewlekłe choroby oraz trudne sytuacje życiowe. Często nakłada się na siebie wiele przyczyn, a symptomy depresji mogą mieć charakter nawracający albo przewlekły. W jaki sposób rozpoznać, że albo my, albo bliska nam osoba cierpi na to schorzenie?

Czym objawia się depresja?

Jak objawia się depresja? Zależnie od pacjenta, mogą pojawiać się różne symptomy o różnym ich nasileniu. Chory odczuwa smutek, przygnębienie, traci radość zwykłych chwil, nie ma ochoty na jedzenie. Zaczyna zapominać o wielu rzeczach i gubi rytm dnia. Chociaż śpi dużo, nawet dzień, to sen nie daje wypoczynku, przez brakuje mu sił. Czuje stały niepokój, z czasem nie potrafi wykonywać prostych czynności, wykraczają ponad jego możliwości. Osoba chora uważa, że nie ma po co żyć, ma niską samoocenę, a świat widzi w czarnych barwach. Jeśli takie zaburzenia się utrzymują, po pewnym czasie ludzie z depresją próbują nawet odebrać sobie życie.

Psychoterapia Gestalt w leczeniu depresji

Zaburzenia psychiczne zaliczają się do ciężkich schorzeń. Leczenie depresji wymaga dużo pracy, również z tego powodu, że chory zwykle nie chce udać się do specjalisty. Unika lekarza pierwszego kontaktu, nie mówiąc już o gabinecie psychiatrycznym. To ogromny błąd, ponieważ nie można dopuszczać do pogłębiania się problemu. Im szybciej osoba z zaburzeniami uzmysłowi sobie, że potrzebuje pomocy, tym szybciej wyjdzie z choroby. Jak można ją leczyć?

Poza farmaceutykami, które poprawiają nastrój chorego, niwelują poczucie lęku i w końcu pozwalają się wyspać oraz odzyskać siłę, ważna jest psychoterapia. Wzmacnia działania leków i przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia. Gabinety stosują różne rodzaje terapii, a szczególną uwagę warto zwrócić na psychoterapię Gestalt. Stworzona przez Fritza Perlsa, polega na prowadzeniu dialogu egzystencjalnego z chorym. Specjalista ujmuje organizm człowieka holistycznie, chce zrozumieć jego proces egzystencjalny, aby w końcu nauczyć go rozpoznawać swoje emocje. Pacjent wnika w głąb samego siebie, a poza rozmowami często wprowadza się różnego rodzaju ćwiczenia, np. ćwiczenia oddechowe.

Dlaczego depresję trzeba leczyć?

Bagatelizowanie zaburzeń psychicznych prędzej czy później może prowadzić do nieszczęścia. Jeśli nie zgłosimy się do lekarza albo nie namówimy bliskiej osoby do wizyty u specjalisty, dolegliwości mogą się pogłębiać. Chory będzie miał coraz mniej chęci i siły do nauki i pracy, będzie czuł się przytłoczony, zmęczony, często będzie uciekał w sen. Życie przestanie cieszyć, stanie się zawieszoną w próżni egzystencją przestrzega nasz ekspert z Gabinetu psychoterapii Gestalt w Katowicach. Depresja również negatywnie wpływa na przebieg towarzyszących chorób, przez co stan osoby cierpiącej może się znacznie pogorszyć, nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Z tego względu należy jak najszybciej podjąć leczenie, wybierając lekarza mającego duże doświadczenie w leczeniu tego rodzaju zaburzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas