Materiał Partnera Alkohol – cichy zabójca naszych czasów

Alkohol – cichy zabójca naszych czasów

Alkohol, ze względu na szeroką dostępność oraz różnorodność gatunkową, stał się jedną z najbardziej uzależniających substancji na świecie. Choć jego rola w procesie uzależnienia często bywa bagatelizowana i obracana w żart, to właśnie alkohol stanowi destrukcyjną siłę dla organizmu człowieka. Życie osób uzależnionych, którzy nie podejmują się leczenia, skraca się średnio o kilkanaście lat.

Alkoholizm – przyczyny i objawy

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć absolutnie każdego. Bez względu na płeć, wiek, rasę, czy status społeczny. Często błędnie bywa kojarzona tylko i wyłącznie z osobami niezamożnymi lub wykazującymi skłonności patologiczne. Bardzo niesłusznie. Ze względu na chwilowy stan rozluźnienia po wypiciu kilku kieliszków, uczucie błogości i może przede wszystkim poczucie bycia niezniszczalnym, alkohol zbiera śmiercionośne żniwo. Choroba ta zakwalifikowana jest przecież do tych, które mogą zakończyć się utratą życia.

Pierwsze objawy uzależnienia nie są mocno widoczne. Na początku dzieli je cienka granica pomiędzy piciem okazjonalnym a doprowadzaniem się do stopniowych, acz coraz mocniejszych stanów upojenia. Skrajny stan to picie do utraty świadomości. Osoba w takim stanie potrzebuje już fachowej pomocy. Udzielić mogą jej takie placówki jak ośrodek Trzeźwość. W ośrodkach takich pacjent przechodzi pod okiem lekarzy detoks organizmu, a następnie kierowany jest na  specjalistyczną terapię. Przyczyn sięgnięcia po kieliszek może być wiele. Najczęstszą są stany depresyjne. W momencie, kiedy alkohol staje się jedynym środkiem na poprawę samopoczucia, powstaje prawdziwy problem.

Jak radzić sobie z chorobą?

Wyjście z choroby alkoholowej jest niezwykle trudne. Niestety alkoholizm nie ogranicza się tylko destrukcji ludzkiego organizmu traktowanego przez pryzmat biologiczny. Jednym ze skutków nadużywania tej substancji jest narastająca i niemożliwa do opanowania agresja. Dlaczego mówi się o rodzinach alkoholowych, skoro uzależniona jest tylko jedna osoba? Otóż dlatego, że jej skutki odczuwalne są dla wszystkich. Utratę zdrowia, szczególnie tego  psychicznego, ponoszą wtedy przede wszystkim najbliższe uzależnionemu osoby. Leczenie alkoholizmu również nie jest łatwe. Ani z punktu udzielających pomocy, ani z perspektywy poszkodowanego przez chorobę. Odwyk to skomplikowany i długi proces. Główną rolę odgrywa tutaj silna wola uzależnionego. Rzadko komu udaje się wyjść z tej choroby w pojedynkę. Najważniejsze jest jednak samodzielne dostrzeżenie problemu i jak najszybsze udanie się z nim do specjalisty.

Podziel się