Artykuł sponsorowany Alergia układu oddechowego a zdolność do pracy

Alergia układu oddechowego a zdolność do pracy

Choroby alergiczne układu oddechowego występują z coraz większą częstotliwością, na co ma wpływ np. niska jakość powietrza. Statystyki podają, że na astmę oskrzelową choruje obecnie około 6% populacji, a na alergiczny nieżyt nosa cierpi od 10% do aż 25% populacji. Do sukcesywnego wzrostu przedstawionych wyżej statystyk przyczynia się m.in. środowisko pracy, które może w sposób negatywny oddziaływać na układ oddechowy człowieka.

Czym jest alergia zawodowa?

Alergia zawodowa to choroba, która rozwinęła się w wyniku ekspozycji układu oddechowego na alergen charakterystyczny dla danego środowiska pracy. Pracownicy, u których zdiagnozowano tego typu chorobę zawodową, mają prawo do otrzymywania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Postawienie takiego rozpoznania wymaga jednak szeroko zakrojonej diagnostyki w wyspecjalizowanych jednostkach medycyny pracy, takich jak np. przychodnia Medan w Jarocinie. Na rozwinięcie się alergii zawodowej najbardziej narażeni są piekarze, rolnicy, pracownicy ochrony zdrowia oraz osoby pracujące w przemyśle chemicznym.

Czy alergia może stać się przyczyną rezygnacji z pracy?

Rozpoznanie choroby alergicznej nie jest jednoznaczne z zaprzestaniem aktywności zawodowej. Współczesna medycyna zna wiele sposobów na poprawę jakości życia pacjentów borykających się z alergiami układu oddechowego. Nawet osoby z zaawansowaną astmą są w stanie prowadzić normalne życie, uprawiać sport i pracować. Bywa jednak tak, że ciężki przebieg choroby alergicznej, może uniemożliwić pracę na określonym stanowisku. O tym, czy taka osoba jest zdolna do pracy, każdorazowo decyduje lekarz medycyny pracy, po przeprowadzeniu indywidualnie dobranego zestawu badań i zapoznaniu się z czynnikami szkodliwymi występującymi w danym środowisku pracy.

Choroba alergiczna jako czynnik ograniczający wykonywanie zawodu

Praca na stanowisku, gdzie występują czynniki o silnym działaniu drażniącym i alergizującym drogi oddechowe, może pogorszyć stan zdrowia pacjenta borykającego się z alergią oddechową. Jeśli w czasie badań okresowych lekarz medycyny pracy stwierdzi, że istnieją wyraźne przeciwwskazania zdrowotne, by pacjent mógł wykonywać swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia podwładnemu warunków pracy niezagrażających jego zdrowiu. W rzadkich przypadkach zachodzi konieczność przekwalifikowania pracownika. Zdarza się też, że przewlekła choroba alergiczna przybiera ostry przebieg, stając się przyczyną niezdolności do pracy. Najczęściej dzieje się tak u pacjentów, u których leczenie nie przynosi pożądanej wydolności układu oddechowego. Patologiczne zmiany w budowie dróg oddechowych stają się przyczyną inwalidztwa.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas