Artykuł sponsorowany Czy po awansie trzeba ponowić badania z zakresu medycyny pracy?

Czy po awansie trzeba ponowić badania z zakresu medycyny pracy?

Masz zamiar docenić swojego pracownika awansem na lepiej płatne stanowisko? Zastanawiasz się, czy w ramach nowej umowy trzeba będzie ponowić badania z zakresu medycyny pracy? Wszak to dodatkowy koszt i kolejna formalność do załatwienia. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, kiedy ponownie skierować pracownika na badania wstępne, a kiedy „stare” orzeczenie o zdolności do pracy zachowuje swoją ważność. Zapraszamy do lektury!

Kto podlega wstępnym badaniom pracowniczym?

Zgodnie z artykułem 229§1 Kodeksu Pracy wstępnym badaniom pracowniczym w jednostce medycyny pracy podlegają nie tylko osoby nowo zatrudnione, ale też te, które pracodawca pragnie przenieść na inne stanowisko, w którym występują inne czynniki szkodliwe i warunki uciążliwe, niż zostało to określone podczas pierwszego badania. Jako pracodawca nie możesz dopuścić do pracy osoby, która nie posiada aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia obowiązków zawodowych na określonym stanowisku. Twoim obowiązkiem jest, by pracownicy stawiali się na badania wstępne, okresowe i kontrolne w przychodni medycyny pracy, z którą nawiążesz współpracę, przed upłynięciem okresu ważności ich aktualnych zaświadczeń.

W jakiej sytuacji nie musisz opłacać badań wstępnych dla awansującego pracownika?

Nie musisz wysyłać pracownika do lekarza medycyny pracy, jeśli zmienił on stanowisko pracy na takie, w którym warunki są identyczne lub podobne do tych, z którymi podwładny miał do czynienia wcześniej. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której awansujesz pracownika biurowego np. pracownika administracji na księgowego. Praca przy biurku, niezależnie od wykonywanego zawodu, wiąże się przecież z takimi samymi zagrożeniami dla zdrowia. Na ponowne badania wstępne nie muszą zgłaszać się również ci pracownicy, którzy po dłuższej nieobecności wracają na takie samo lub podobne stanowisko w Twojej firmie. Jest jednak jeden warunek – ta nieobecność nie może wynosić dłużej niż 30 dni. W przeciwnym razie będziesz musiał wysłać pracownika na badania kontrolne.

Jak tłumaczy specjalista z przychodni Medan w Jarocinie – w przypadku znaczących różnic występujących między starym a nowym stanowiskiem pracy, lub wystąpienia innych/dodatkowych czynników szkodliwych, powinieneś ponownie wysłać podwładnego do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania zaktualizowanego zaświadczenia o zdolności do pracy. Pamiętaj, by w skierowaniu uwzględnić wszystkie różnice w sposobie świadczenia pracy przez awansowanego pracownika.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas