Artykuł sponsorowany Pomoc w opiece nad akwarium na czas wyjazdu

Pomoc w opiece nad akwarium na czas wyjazdu

Założenie i utrzymanie akwarium morskiego nie należy do najprostszych czynności. Miłośnicy ryb i innych stworzeń słonowodnych doskonale wiedzą, jak wiele troski potrzebują, by żyć długo i zdrowo. Samo akwarium wymaga natomiast regularnej opieki i dbania o zachowanie optymalnych warunków bytowych. Każdy dłuższy wyjazd, na przykład na urlop, wiąże się z koniecznością zorganizowania odpowiedniej pomocy serwisowej.

Specjalne wymagania akwarium morskiego 

W odróżnieniu od słodkowodnego akwarium wariant morski wymaga ponoszenia dużo większych kosztów oraz pracy na samym początku jego powstawania. Konieczne jest chociażby wykupienie specjalnego sprzętu, który nie zawsze będzie dostępny w typowym sklepie zoologicznym czy akwarystycznym. W akwarium morskim obowiązkowo należy umieścić także tak zwane żywe skały, które uczestniczą w procesie filtracji i zapewniają korzystną równowagę biologiczną.

Podobnie rzecz ma się z rybami słonowodnymi, które nie tylko są droższe, ale też potrzebują specjalnego procesu aklimatyzacji w nowym środowisku. Najczęściej pochodzą bowiem z kontrolowanych odłowów ze środowiska naturalnego i zmiana miejsca zamieszkania oraz trybu życia utrudnia im przyzwyczajenie się do nowego lokum. Mają też inne wymagania żywieniowe i konieczne jest podawanie im pokarmu zbliżonego do tego, jaki pobierały pierwotnie – najczęściej wybierane są mrożone mieszanki. Nawet przy uzupełnianiu wody w akwarium słonowodnym należy odpowiednio zadbać o proces przygotowania cieczy, co w przypadku słodkowodnych zbiorników jest znacznie prostsze.

Łatwo zauważyć, że specyficzne wymagania środowiskowe, a także koszty ponoszone przy zakładaniu i utrzymywaniu akwarium wpływają znacząco na poziom opieki, jaki należy zapewnić morskiej faunie w przypadku dłuższej nieobecności.

Komu zlecić opiekę nad akwarium słonowodnym? 

W przypadku tradycyjnych, mniej wymagających akwariów słodkowodnych opieka nad nimi ogranicza się najczęściej do regularnego karmienia ryb oraz wymiany lub dolewania wody. Jeśli w domu znajduje się jednak zbiornik morski, warto poszukać sprawdzonych specjalistów, którzy zagwarantują najwyższy poziom serwisowania akwarium słonowodnego podczas nieobecności właściciela. 

Akwarystyka morska to pasja, która potrafi zajmować jej miłośnikowi cały wolny czas. W przypadku wyjazdu nawet na kilka dni będzie on chciał zapewnić prawidłową opiekę tak rybkom, jak i innym stworzeniom. Osoba, która nie zna specyfiki środowiska, nie posiada wiedzy na temat żywienia czy obsługi urządzeń filtrujących może, oczywiście całkowicie nieumyślnie, zaszkodzić zamiast pomóc – podkreśla pracownik firmy Reefguard w Szczecinie.

Pozostawienie akwarium słonowodnego w rękach osoby znającej jego charakter stanowi gwarancję należytego dbania o ten skomplikowany, zminiaturyzowany ekosystem tak, by po powrocie móc dalej cieszyć się jego pięknem!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas