Materiał Partnera Jak zadbać o sierść długowłosego kota?

Jak zadbać o sierść długowłosego kota?

Pielęgnacja kotów długowłosych jest nieco trudniejsza od tych z krótką sierścią. Wiele osób rezygnuje z zakupu kociaka rasy perskiej lub syberyjskiej właśnie z tego powodu. Warto wiedzieć, że choć pielęgnacja wymaga nieco więcej czasu – nie jest ona czynnością zbyt skomplikowaną. Jak dbać o sierść długowłosego kota, aby zawsze była w doskonałej kondycji?

Jak często wyczesywać?

Wyczesywanie kota to najważniejszy punkt pielęgnacji sierści. I choć wielu właścicieli nie zdaje sobie z tego sprawy – jest ona równie ważna w przypadku kotów krótkowłosych. Podczas wylizywania futerka, kociak zjada masę sierści, którą nie zawsze jest w stanie wydalić. Może to prowadzić do poważnych problemów w obrębie układu pokarmowego np. trudności z wypróżnianiem lub zatkanie jelit. Długa sierść może dodatkowo się kołtunić, dlatego wyczesywanie raz w tygodniu to minimum. Trzeba pamiętać, że podstawa to systematyczność. Regularne wyczesywanie – zwłaszcza w okresie linienia – sprawi, że czynność ta nie będzie zajmowała wiele czasu.

Kąpiel i strzyżenie – czy wolno?

Kąpiel i strzyżenie kotów to temat dość kontrowersyjny. Jednym z poważnych błędów jest obcinanie długiej sierści na lato. Pełni ona funkcję naturalnego izolatora, dlatego obstrzyżony kot może się znacznie szybciej się przegrzewać, a nawet doznać oparzeń słonecznych. Koty potrafią też same zadbać o czystość futerka, dlatego nie trzeba ich kąpać. Czasami jednak kąpieli nie da się uniknąć np. jeśli futro zaczyna nieprzyjemnie pachnąć, kociak jest po przebytej chorobie lub po prostu je sobie ubrudził. Zarówno kąpielą, jak i strzyżeniem powinien się zająć specjalista np. z salonu pielęgnacji zwierząt Szarik, który znajduje się w Nakle Śląskim. Niedoświadczona osoba może zrobić kotu krzywdę np. skaleczyć skórę podczas strzyżenia lub nalać wody do uszu w czasie kąpieli.

Dieta ma znaczenie!

Ogromny wpływ na stan sierści ma nie tylko pielęgnacja, ale również dieta. Koty nieodpowiednio żywione często mają matową i nastroszoną sierść, która łatwo się kołtuni. Co więcej, niedobór składników odżywczych, witamin i minerałów sprawia, że ma ona skłonności do wypadania, dlatego kot gubi sierść nie tylko w okresie linienia, ale przez cały rok. Najzdrowszą dietą jest BARF, czyli żywienie oparte na podawaniu surowego mięsa, gdyż koty są bezwzględnymi mięsożercami. Alternatywą może być podawanie wysokomięsnej mokrej karmy. Dodatkowo można podawać do każdego posiłku odrobinę oleju z łososia, który sprawi, że sierść będzie sprężysta i błyszcząca. Jeśli mimo regularnej pielęgnacji i odpowiedniej diety sierść nie jest w dobrej kondycji – warto wybrać się do weterynarza i wykonać badanie krwi.

Opracowanie:

Salon Pielęgnacji Zwierząt Szarik Katarzyna Ślebioda

Nakło Śląskie , Morcinka 2

  • tel. 603 860 654

Podziel się