Artykuł sponsorowany Zakup auta z licytacji komorniczej – czy się opłaca?

Zakup auta z licytacji komorniczej – czy się opłaca?

Licytacje komornicze to spora szansa dla osób, zainteresowanych zakupem samochodu w rozsądnej cenie. Oferty wystawiane na aukcjach nierzadko są korzystniejsze od tych, znajdujących się na tradycyjnych platformach sprzedażowych. Jeśli więc rozglądasz się za nowym autem – koniecznie przeczytaj artykuł. Dowiesz się z niego jak dokładnie przebiegają licytacje komornicze i czy dokonanie takiej transakcji to dobra i bezpieczna opcja.

Kilka słów o samochodach wystawianych przez komorników

Na samym początku warto wyjaśnić, skąd pochodzą samochody lub inne przedmioty, wystawiane na aukcjach komorniczych. Otóż, na licytacje trafiają ruchomości lub nieruchomości, których właścicielami były osoby niespłacające na czas swoich zobowiązań. A taka sytuacja niestety dosyć często ma miejsce – w spiralę długów popadają nie tylko osoby prywatne, ale także przedstawiciele firm. Wówczas wierzyciele dłużnika mogą udać się do Sądu, a następnie poprosić o pomoc komornika w odzyskaniu swoich należności. Funkcjonariusz, który posiada nakaz egzekucyjny może wtedy zająć wybrany przedmiot. Wszystko po to, by później móc go sprzedać na licytacji, a uzyskane z transakcji finanse oddać wierzycielom.

Czy warto kupić samochód z licytacji komorniczej?

W zdecydowanej większości przypadków, zakup samochodu z aukcji komorniczej to dobry pomysł. A jedną z jego największych zalet jest cena pojazdu – zdecydowanie niższa niż rynkowa wartość samochodu. Często jest to różnica kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych – w zależności od tego, jaki model auta jest wystawiony na aukcje. Oszczędności można więc przeznaczyć na inne wydatki lub na zakup akcesoriów do auta czy paliwa. Samochody, kupowane na aukcjach komorniczych to także minimalna ilość formalności. Oczywiście, wiele osób zastanawia się czy dokonanie takiej transakcji to bezpieczna opcja. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak, jest to bezpieczne. Na nowego właściciela nie przechodzą żadne zobowiązania. Wraz ze sprzedażą przestają też istnieć wady prawne. 

Gdzie można znaleźć informacje o licytacjach?

Ogłoszenia o transakcjach można znaleźć w wielu miejscach. Jak zaznaczył Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Przeworsku Marcin Winiarz, obwieszczenia takie są zamieszczane:

  • w budynkach sądu,
  • w lokalnej prasie, jeżeli taka jest wola wierzyciela,
  • na ogólnopolskim portalu internetowym, poświęconym tematyce licytacji komorniczych,
  • na stronie internetowej wybranej kancelarii komorniczej (jeżeli jest prowadzona).

Warto jednak mieć świadomość, że istnieją pewne wyłączenia. W licytacjach nie może brać udziału najbliższa rodzina dłużnika (np. dzieci, małżonek lub małżonka, rodzeństwo, rodzice) ani osoby, które już wcześniej wygrały licytację, ale nie zapłaciły całości kwoty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas