Artykuł sponsorowany Na czym polega licytacja komornicza?

Na czym polega licytacja komornicza?

Licytacja komornicza to sposób za spieniężenie przejętych na drodze egzekucji dóbr. Dla niektórych jest to rozwiązanie kontrowersyjne, dla innych jedyny sposób na odzyskanie długów. Licytacja dotyczy nie tylko przedmiotów codziennego użytku, ale także innych dóbr np. nieruchomości lub dzieł sztuki. Czym dokładnie jest licytacja komornicza i jakich przedmiotów nie może zająć komornik sądowy?

Czym jest licytacja komornicza?

Na samym początku warto wspomnieć, czym tak naprawdę jest licytacja komornicza. Większość osób wie jedynie, że jest to swego rodzaju publiczna sprzedaż ruchomości lub nieruchomości. Warto jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że może w niej wziąć udział tak naprawdę każdy. Właścicielem licytowanego przedmiotu zostaje się na takich samych zasadach, jak na każdej innej aukcji – zwycięża ten, kto zadeklaruje najwyższą kwotę. Licytacje mogą odbywać się w różnych miejscach, między innymi w miejscu zamieszkania dłużnika lub biurze komornika. Organizacją licytacji komorniczych zajmuje się między innymi Komornik Sądowy Łukasz Ignatowicz, który działa przy Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim.

Jakie przedmioty podlegają licytacji?

Przedmioty na licytacji komorniczej nie są stałe i zależą od tego, co akurat zostanie przejęte od danego dłużnika. Najczęściej można sklasyfikować je w następujących kategoriach:

 • Przedmioty codziennego użytku – sprzęty RTV, AGD, komputery, zegarki, biżuteria.
 • Maszyny i pojazdy – samochody, łodzie, maszyny rolnicze i przemysłowe, przyczepy.
 • Dzieła sztuki – różnego rodzaju obrazy, rzeźby i zbiory literackie.
 • Nieruchomości – domy, mieszkania, działki, lokale użytkowe, grunty rolne, magazyny, hale.

Przykładów przedmiotów może być oczywiście o wiele więcej. Na licytacjach można znaleźć wiele interesujących sprzętów i akcesoriów, niekiedy mających wartość nie tylko pieniężną, ale także historyczną lub kulturalną.

Czego komornik nie może zajmować?

Istnieje jednak pewna grupa przedmiotów, których komornik nie ma prawa zająć od dłużnika. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:

 • pościele, bielizna i codzienne ubrania;
 • odzież robocza i ubranie potrzebne do pełnienia służby;
 • krowa, 2 kozy, 3 owce lub 20 sztuk drobiu (a także potrzebna im pasza oraz ściółka), które stanowią wyżywienie dłużnika;
 • narzędzia niezbędne do pracy zarobkowej lub nauki dłużnika;
 • osobiste dokumenty;
 • przedmioty praktyk religijnych;
 • wózek inwalidzki osoby niepełnosprawnej.

Szczegółowy opis przedmiotów, które nie mogą zostać przejęte przez komornika sądowego i wystawione na licytację, jest oczywiście zawarty w przepisach prawnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas